15. november 2006 kell 5:50

Kõutsi vabastamisest tõusis riigikogus sõnasõda

Kaitseväe juhataja Tarmo Kõutsi ametist vabastamine tekitas riigikogus värvika sõnasõja, mille käigus soovitas rahvasaadik Urmas Reinsalu korraldada riigikogulase Meelis Atoneni ja Kõutsi vahel duelli.

Kuigi võimuliiduparteid olid varakult kokku leppinud, et poliitikasse siirdunud Kõuts vabastatakse ametist, ei suutnud rahvasaadikud seda teha üksteist materdamata, kirjutas SL Õhtuleht.

Näiteks süüdistas Isamaa ja Res Publica Liidu liige Urmas Reinsalu Meelis Atoneni (Reformierakond) laimus: «/…/ ma kutsuksin üles olema teda (Atoneni) küll ettevaatlikum laimujuttude levitamisel parlamendi kõnetoolist. Härra Kõuts mõne minuti pärast vabastatakse ja miski ei keela tal admirali ja vaba kodanikuna Meelis Atoneni duellile kutsuda.»

Atonen ei jäänud võlgu – ta süüdistas Reinsalut seaduserikkumisele kutsumises, sest kahevõitlus pole riigis lubatud. Teiseks arvas Atonen, et duelliks on vaja võrdseid vastaseid, kuid sellist ta esialgu ei näe.

Kahevõitlus jäi siiski ära ning president Toomas Hendrik Ilvese algatatud otsuse poolt hääletas

69 riigikogulast. Kõutsi lahkumise vastu oli vaid Jaak Allik (Rahvaliit).

Ilves hakkas kaitseväele uut juhti otsima juba paar nädalat tagasi. Teiste seas on kaalumisel brigaadikindrali Vello Loemaa, kindralmajori Ants Laaneotsa ja peastaabi ülema brigaadikindrali Alar Lanemani sobivus. Ajalehtede väitel on suurim šanss Laaneotsal, sest enamik parteisid toetab just teda.

Kõuts esitas tagasiastumisavalduse augustis, sest tahab Isamaa ja Res Publica Liidu ridades märtsis riigikogu valimistele minna.

Hetkel kuum