ÄP fototoimetus • 19. november 2006 kell 22:00

Pool palgast pangale

Kui suure osa sissetulekust laenule kulutada võib, sõltub sellest, kui palju laenu pangast saab, ehk siis kuhu ja mida üldse osta. Sõltuvalt sissetulekust lubab osa panku ära anda isegi kuni poole palgast. Iseasi, kas selline koormus on mõistlik mõte.

Hansapangas võib igakuine makse olla kolmandik sissetulekust. Ent kui sissetulek on üle 10 000 krooni kuus, võib laenumakseteks kuluda kuni 40% ja kui sissetulek on üle 20 000 krooni kuus, võib laenumaksete osa ulatuda 50%ni.

Sampo pangas võib laenumakseteks kuluda kuni 50% taotlejate netosissetulekust ja see ei sõltu sissetuleku suurusest.

SEB EÜP üldtingimuste järgi võib palga suurusest olenevalt kulutada laenude tagasimaksmiseks ja intressi tasumiseks kuni 50% pere sissetulekust, kui sissetulek ületab 20 000 krooni kuus. Vahemikus 10 000-20 000 krooni teeniv inimene võib ära maksta kuni 40%.

Nordea Pangas võib laenu tagasimakse tavapäraselt moodustada kuni 40% laenu võtnud pere igakuisest netosissetulekust.

Kui pere sissetulek on keskmisest oluliselt kõrgem, võib igakuine laenu tagasimakse summa ulatuda isegi kuni 50%ni pere netosissetulekust.

Krediidipangas on rusikareegel, et pere kõigi krediidikohustuste igakuisteks tagasimakseteks võib kuluda 1/3 pere sissetulekutest. Mida suurem on aga pere sissetulek, seda suurem on lubatud kohustuste osakaal (nt 15 000kroonise sissetuleku puhul kuni 50%). Pank käsitleb siiski igat klienti individuaalselt, sest perede kulutamisharjumused ja vajadused on väga erinevad. Neil juhtudel, kui kohustused kipuvad üle normi minema, rakendab pank kõrgemat intressimäära.

Parex banka loeb normaalseks sissetulekust kuni 40% kulumist laenu teenindamiseks. Suuremate sissetulekute korral võib see ulatuda siiski kuni 60%ni. Parexi eluasemelaenu Minimakse võimaldab vähendada kuumakset seetõttu, et laenu lõppedes võib laenujääk olla kuni 50% ostetud kinnisvara turuväärtusest.

Autor: ÄP

Hetkel kuum