Pärast väga edukat 2006. majandusaastat,
mille lõpus hakkas USAst tõusvate intresside ja kinnisvaraturu jahtumise tõttu
kostma hoiatavaid signaale, on soodsalt arenevad Euroopa ja Aasia ning taas
lootusrikas USA muutnud majandusgurud saabunud aasta suhtes õige optimistlikuks.
USA on aastaid olnud maailma majanduse mootoriks. Pärast 2000. a IT-börsimulli lõhkemist alandas USA keskpank baasintressi ühele protsendile. See vallandas laenubuumi, mis pani käima kinnisvaraturu ja eratarbimise. Need on USA majanduse alustalad, kuna annavad üle 70% USA majandustegevusest.
Et kinnisvarahinnad muudkui kerkisid ja ergutasid inflatsiooni, siis pidi keskpank alates 2004.a alustama uut järkjärgulist intressitõstmisrallit. Mullu augustis jõudis see juba 5,25 protsendile. Selle mõjul hakkas eelmise aasta lõpul inimeste laenuhoog raugema ja eluasemenõudlus kahanema. Valmivad majad ei läinud enam müügiks. Kolmandas kvartalis langes majanduskasv kahele protsendile. Tekkisid kartused, et kinnisvarahindade mull võib lõhkeda ja tõmmata kogu majanduse järsku langusse. Aga nüüd paistab, et must stsenaarium ei käivitu.USA juhtiv majandusleht Wall Street Journal palus 60 juhtival ökonomistil ennustada selle aasta majanduskäiku. Ja pilt kujunes optimistlikuks. Nende ennustuse kohaselt suureneb USA majanduse kogutoodang esimesel poolaastal 2,3% ja tõuseb teisel poolaastal 2,8le. See jääb küll alla eelmise aasta 3,3 protsendile, kuid on igati hea tulemus. Nad usuvad, et inflatsioon alaneb praeguselt kahelt protsendilt allapoole, mis lubab keskpangal taasalustada intresside alandamist. Aasta lõpuks on see nende prognoosi kohaselt 4,75% tasemel. Optimismi lisab asjaolu, et kinnisvaraturul on taas ilmnenud elavnemise märke ja loodetav intresside alandamine soodustaks seda arengut veelgi. Ekspordile aitab kaasa teiste maailmavaluutade suhtes tugevalt nõrgenenud dollar.USA riskideks jäävad nõrgenev dollar, uus järsk naftahinna tõus ja kinnisvarahindade järsk langus pole ka lõplikult välistatud. Samuti vaevab USAd Iraagi sõda, mis Kongressi uurimiskeskuse CRS hinnangul on neelanud üle 300 miljardi dollari ja lõppu pole näha.
Euroopa ja Aasia väga tublidMaailmamajanduse seisukohalt lisavad lootust aga Euroopa Liidu ja Jaapani korralik kosumine. ELi eelmise aasta 2,6protsendilist majanduskasvu pole nähtud aastakümneid ja eriti rõõmustav on ELi peamise majandusjõu, Saksamaa väga heasse vormi tõusmine. Tema mullune 2,5protsendine majanduskasv on parim tulemus pärast Saksamaa taasühinemist 1991. aastal.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Saksa majandusinstituut DIW pakub Saksamaa tänavuseks majanduskasvuks 1,7%, tempo aeglustumise põhjusena mainitakse aasta algusest kolm protsenti kerkinud käibemaksu ja tugeva euro mõju ekspordile. Kuid Saksa sisu näitab see, et ületulevaks aastaks pakub DIW SKP kasvuks 2,5%.OECD ja IMF pakuvad tänavuseks ka ELile mõnevõrra väiksemat, kuid ikkagi head kaheprotsendilist majanduskasvu. Põhjuseks asjaolu, et Euroopa Keskpank on märku andnud intresside tõstmise kavatsusest. Praegu on baasintress 3,5 protsendil, seega USAst üksjagu madalamal.Hea on see, et maailma suuruselt teine majandus ja Aasia endine peamine majandusmootor Jaapan ilmutas eelmisel aastal toibumist kümneaastasest majandusseisakust ja suutis mullu üle kuue aasta viimaks ometi deflatsioonist välja tulla. Majandust veavad tugev eksport ja investeeringud, samal ajal kui kodumaine nõudlus püsib nõrk. Baasintress püsib seal endiselt nullilähedane ehk 0,25%, aga hakkab varsti tõusma.
Arenevad turud muudkui kosuvad
Järjest suuremat kaalu omandavad maailmamajanduses neli arenevat turgu: Hiina, India, Venemaa ja Brasiilia. Ja jällegi tuleb tõdeda, et nendelgi läheb hästi. Kui kümme aastat tagasi andsid nad 50% maailma majanduskasvust, siis nüüd on nende osakaal tõusnud 70-le. Just tänu neile kahaneb maailmamajanduse sõltuvus USAst.Hiina jätkab ka tänavu kõigutamatult kümneprotsendilises kasvutempos, olles kerkinud suuruselt maailma neljandaks majanduseks. Ehkki seal on juba mõnda aega märgata ülekuumenemise märke, peaksid asjatundjate sõnul aitama seda vältida 2008. a toimuvad olümpiamängud Pekingis. Probleemiks jääb Hiina valuuta jüaani madal kurss, mis annab Hiina kaupadele konkurentsieelise naabritega võrreldes.Tänu nafta ja gaasi heale hinnale on nende ekspordist suuresti sõltuv Venemaa kerkinud mullu suuruselt maailma kümnendaks majanduseks. Renaissance Capitali andmeil toob naftahinna tõus iga dollari võrra Venemaa eelarvesse juurde aastas 3,6 miljardit dollarit tulusid.Mitmed analüütikud nimetavad aga Venemaa majanduse eelmise aasta tähtsaimaks sündmuseks USAga saavutatud kokkulepet, mis avab Venemaale lähitulevikus Maailma Majandusorganisatsiooni ukse. "See suurendab investorite usaldust Venemaa vastu ja lisab otseseid investeeringuid," arvab Pilgrim Asset Managementi peaanalüütik James Beadle.Venemaa riskiks jäävad sel aastal peetavad duumavalimised, mis on sissejuhatuseks tuleva aasta presidendivalimistele. Kuna Venemaal, kus majandus ja poliitika on tihedalt põimunud, toob poliitikute vahetumine kaasa ka muudatused suurettevõtete juhtkondades, siis põhjustab see ebakindlust ja aktsiate kõikumisi turgudel. Teiseks Venemaa riskiks on rubla, mis mullu tugevnes dollari suhtes 9,2%. Selle edasine tugevnemine ohustaks Vene ettevõtete konkurentsivõimet.
Börsidel oodatakse viiendat tõusuaastat
Tänu maailmamajanduse heale seisule ning aktsiate keskmiselt mõõdukatele hindadele ootavad analüütikud tänavu viiendat järjestikust tõusuaastat maailma börsidel. Kuid eelmise aasta tasemele päris ei küünita.USAs Wall Streetil prognoositakse S P 500 indeksi tõusu 8%, möödunud aastal oli see 14%. Sealhulgas investeerimispank Bear Stearns pakub tõusuks 12%. Suurte Ameerika börsifirmade kasum aktsia kohta peaks kasvama 6-7%, võrreldes 2006. aasta 15-20 protsendiga.Veelgi tugevamalt jätkab Euroopa, kus S P 350 indeksile ennustatakse 12protsendilist tõusu.Mitmed USA juhtivad investeerimisstrateegid, nagu Goldman Sachsi Abby Joseph Cohen, ütlevad, et eelistavad sel aastal USA aktsiatele Jaapani ja Saksa firmade omi.
Majanduskasvu prognoosid (%)
2006 2007USA 3,3 2,6-3,0EL 2,6 2,0Hiina 10,0 10,0Venemaa 6,4 6,1Maailmamajandus 5,0 4,6Allikas: OECD, IMF, ETLA, J. P. Morgan, BOFIT
Baasintressid 2007. a algul ja lõpus (prognoos)
USA 5,25% 4,75-4,50%EL 3,50% 4,0%Jaapan 0,25% 1,0%Allikas: OECD, Financial Times, Global Insight