USAs kuulutati juba kümnendat aastat välja järjekordsed idiootsete kasutusjuhendite võistluse Wacky Warning Label Contest võitjad. 150 osalise seas tuli selle aasta võitjaks Northville'ist pärit Bob Wilkinson, kes märkas mainitud silti oma pesumasinal.
Võitja sai auhinnaks 500 dollarit ehk ligi 6000 krooni ja raamatu "Remove Child Before Folding" ("Eemaldage laps enne kokkupanemist"), mis räägib 101 rumalaimast hoiatussildist läbi aegade. Teine ja kolmas koht said vastavalt 250 ja 100 dollarit.
Konkursi korraldas organisatsioon Michigan Lawsuit Abuse Watch (M-LAW), mis võitleb kohtuotsuste kuritarvitamise vastu.
"See iga-aastane konkurss ja meie uus raamat lubab meil näidata, milliseks on muutunud meie kohtusüsteem, kui ilmuvad taolised hoiatussildid," ütles M-LAW president Bob Dorigo Jones. "Advokaatidel, kes annavad sisse rumalaid hagisid, mistõttu muutub vajalikuks ilmselge hoiatussildi lisamine, võib olla ebameeldiv, et me avaldame osa nende saladustest, kuid Ameerika peab teada saama, kuidas mentaliteet "algul hagi, küsimused küsi hiljem" muudab meie kultuuri ja lisab koormavaid kulutusi meie tarbijatele," lisas Jones, kelle sõnul peaks olema nii, et pärast raamatu läbilugemist inimene et tea, kas nutta või naerda.
Ka Eesti tarbijakaitseamet on leidnud kauplustest naljakaid märgistusi. Nii on ameti pressiesindaja Evelin Koppeli sõnul poes müügil olnud väikelaste kõristid, millel on silt "Alla 3aastastele keelatud!", ning ka kõristid, mille märgistus hoiatab "Ära sihi inimesi ja loomi!". Müügil on olnud ka naistepluus, mille märgistusel seisis "Naiste pluus. Koostis: 100% silku".
"Tarbijakaitseameti poole pöördutakse seoses kasutusjuhenditega eelkõige seetõttu, et pood ei ole tootega kasutusjuhendit üldse kaasa andnud või kasutusjuhendil puudub eestikeelne vaste," selgitas Koppel.
Ta lisas, et järelevalve praktikast võib tuua ka selliseid näiteid, kus inimesele on tootega kaasa antud vale eseme kasutusjuhend või kus eesti- ja võõrkeelse kasutusjuhendi sisu ei kattu.
Hoiatuste märkimine kasutusjuhendile sõltub suuresti toote iseloomust, seetõttu on raske mingeid üldistusi teha.
Näiteks on kemikaalide puhul (nt süütevedelik) oluline, et märgistus sisaldaks ka teatavaid ohutunnuseid (ohumärke) ning riski- ja ohutuslauseid, mis annaksid märku toote ohtlikkusest tervisele, kergestisüttivusest vms.
Samas nt mänguasjadel ja küünaldel on lihtsalt pakendi peale kleebitud lause või tingmärk: "Toodet ei ole soovitatav kasutada alla 3aastastel lastel" või "Põlevat küünalt ei tohi jätta järelvalveta".
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.