Plaadimaja OÜ juhatuse esimehe Reimo Metskülli sõnul on keraamilist mosaiiki saadaval nii glasuuritud kui ka glasuurimata pealispinnaga. "Värvi- ja mõõduvalik on äärmiselt lai," kinnitab
Metsküll ja lisab, et keraamilise mosaiigi valmistamisprotsess ja tehnilised omadused on samad nagu keraamilistel ja täismassplaatidel. "Mosaiikplaadid on tavaliselt ühendatud ca 30 × 30 cm lehtedeks paberil või klaaskiudvõrgul, mis oluliselt hõlbustab nende paigaldamist."
Metsküll selgitab, et pabervõrgul olev mosaiik on odavam, ent seesuguse võrgu märjaks saades võib mosaiigilehe vorm deformeeruda ja etteantud vuugivahede laius kõikuma hakata, see omakorda raskendab paigaldustööd. Klaaskiudvõrguga mosaiigil seda probleemi pole.
"Paigaldamisel tuleb järgida, et kasutatavad segud ja vuugitäited vastaksid aluspinna materjalile, olgu selleks siis betoon, kipsplaat, krohvitud sein, vineer vms," ütleb Metsküll. "Samuti on segude valimisel vajalik silmas pidada konkreetse ruumi kasutusala - kas on tegemist sise- või välispinnaga, milline on niiskus ja temperatuur ruumis jne."
Metskülli sõnul paigaldatakse paberist või klaaskiust võrkaluse korral võrguga pool segu sisse, paberlehel mosaiik aga paigaldatakse segusse paberpinnaga väljapoole. "Mosaiik vajutatakse tasandusplaadi abil hoolikalt kinni, et moodustuks sile ja ühtlane pind," märgib Metsküll.
"Kindlasti tuleb enne segu lõplikku kuivamist jälgida, et lehtedevahelised vuugid oleksid samas mõõdus teistel lehtedel olevate vuukidega. Vajadusel saab vuuke ka käsitsi korrigeerida."
Metsküll räägib, et vuugitäidete puhul kasutatakse mosaiigi paigaldamisel peeneteralist vuugitäidet, mille elastsuse, veekindluse ja puhastatavuse parandamiseks on võimalik lisada mõnda neid omadusi parandavat spetsiaalset vahendit.
"Enne vuukimist on soovitav oodata 1-3 päeva, et niiskus saaks avatud vuugistiku kaudu aurustuda," selgitab ta. "Vuukide hilisemal hooldusel kasutatakse üldlevinud keraamiliste pindade ja sanitaartehnika puhastusvahendeid."
Liis Ahonen Interstudio OÜst kinnitab, et pabermosaiigi paigaldamisel on juhtnööre rohkem, aga võrgu puhul on asi lihtne. "Esmalt tuleb ette valmistada segu, seejärel pannakse mosaiik sinna peale ja lastakse kuivada," räägib Ahonen. "Siis kaetakse see vuugiseguga ning eemaldatakse koheselt üleliigne osa segust. Pärast kuivamist pestakse segu maha."
Keraamiliste plaatide puhastamisega ei tohiks Ahoneni arvates probleeme olla ka mitteniisketes ruumides ega köögis, kus rasv pritsima kipub. "Plaadid ei ima endasse mustust ega ka niiskust ning nende puhastamiseks sobivad kõik olmepuhastusvahendid," kinnitab Ahonen.
"Kõige problemaatilisem on sealjuures hoopis vuuk, kuna tegemist on poorse materjaliga. Seepärast tuleks need pärast paigaldamist üle teha spetsiaalse segukaitse vahendiga, mis tekitab kaitsva kihi ega lase mustusel koguneda."
Vivareci Sisustussalongi turundusjuhi Anu Jaansoni sõnul on mosaiiki olemas üldjuhul kas paberil, pabervõrgul või klaaskiudvõrgul. "Jälgima peab, et lehtedevahelised vuugid oleksid sama laiad kui lehtedel olevad vuugid," rõhutab Jaanson. "Sileda klotsi abil tuleks koputada mosaiik tugevasti paika, et saada tasast mosaiigipinda."
Paberalusel mosaiigil tuleks paber Jaansoni sõnul eraldada siis, kui paigaldussegu on piisavalt kivistunud, et mosaiik jääks paigale. "Paber tuleks märja svammiga tupsutades niiskeks teha," räägib Jaanson. "Seda toimingut tuleks umbes 30 minuti tagant korrata, et liim lahustuks täielikult."
Ta lisab, et seejärel tuleb paber diagonaalselt eemaldada, üksikud kaasa tulnud mosaiigitükid oma kohale tagasi asetada ja vajaduse korral kohendada ebaühtlasi kohti ja vuuke.
Plaadipindade puhastamiseks vuugitäidise jääkidest pärast vuukimistöid ning samuti rooste- ja lubjaplekkide eemaldamiseks keraamilistelt plaatidelt võib vajaduse korral kasutada spetsiaalseid happelisi puhastusaineid.
"Selleks sobivad hästi näiteks Kiilto Clean või Mira 7120 Ceramic Cleaner. Enne happelise puhastusaine lahuse kasutamist tuleb vuugid niisutada, et hape ei söövitaks vuuke," selgitab Vivareci Sisustussalongi turundusjuht Anu Jaanson.
Kui mosaiigile jäävad valkjad tsemendiplekid, soovitab Jaanson lasta neil mõni päev seista ja pesta siis plekid ära happelise puhastusaine lahusega, loputada seejärel kohe puhta veega üle ning kuivatada lapiga.
"Kui rääkida hooldusest, siis võib plaate katta mõne pinnakaitsevahendiga, mis rõhutab materjali loomulikku värvust," märgib Jaanson. "Igapäevasel-iganädalasel hooldusel võib kasutada glasuurimata klinkerplaatide puhastamiseks mõeldud vahendit, näiteks Kiilto Põrandapesu või Mira 7210 Ceramic Wash."
Tugevalt paakunud mustuse eemaldamiseks plaatidelt ja vuukidest soovitab ta tugevalt aluselist puhastusvahendit ning lisab, et seejärel peaks uuesti katma pinna kaitsevahendiga.
Jaanson ütleb, et glasuurimata plaadid vajavad tavaliselt põhjalikumat hooldust ja vajadusel võib kasutada eriotstarbelisi puhastusvahendeid. "Enne selliste materjalidega kaetud pindade kasutuselevõttu tuleb kindlasti pind üle pesta, et eemaldada plaatimisel tekkinud ülejäägid," rõhutab ta.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele