Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Külad jäävad inimtühjaks
Kui aastal 2002 oli Eestis vaid 26
administratiivüksust elanike arvuga alla 1000 inimese, siis praegu on neid juba
34.
Seejuures on meil 151 kohalikku omavalitsust, mille registrites on alla 3000 elaniku - see on 66% kõikidest riigi omavalitsustest.
"Paraku emigreerumine väikestest valdadest regionaalkeskustesse jätkub," ütles Siseministeeriumi kohaliku omavalitsuse ja regionaalhalduse osakonna juhataja Väino Tõemets venekeelsele nädalalehele Den za Dnjom.
Väikeste omavalitsuste probleem pole ainult selles, et ei jätku maksumaksjaid ning seetõttu ka eelarvelisi vahendeid. "Väiksed omavalitused ei suuda olla võrdsed partnerid suurematele naabervalitsustele EL struktuurvahendite saamisel, teisalt aga omavad nad elanikkonna ees samu kohustusi nagu suured ja võimsad keskused," täpsustab Tõemets.
"Kui rääkida sisemisest emigratsioonist, siis kurvas seisus on nt Viljandi ja Jõgeva maakonnad," ütles Den za Dnjomile regionaalminister Jaan Õunapuu. Jõgevamaa maavanem Aivar Kokk tunnistab, et mullu lahkus sealt 145 inimest: "See on meie jaoks üsna suur arv."
Bigbanki peaökonomist Raul Eamets usub, et Eestil tuleb tunnistada kehva võimekust siin kasvatatud toormele lisandväärtuse andmisel, olgu selleks põllumajandus või puidusektor.