Andmeside hinnad langevad

Enn Heinsoo 01. märts 2007, 00:00

Mobiilse andmeside hind on võrreldes püsiühendusega küll veidi kallim, kuid võimaldab kasutada internetti kogu mobiilsidevõrgu ulatuses.

Regulaarse andmeside kasutaja Euro RSCG Idea juhatuse esimehe Mark Eikneri arvates on juba praegu andmeside hinnad täiesti mõistlikul tasemel. "Kasutan sideks peamiselt oma telefoni, mis koostöös erineva kiirusega ühendustega on väga efektiivne töövahend," selgitas ta.

Tänasest pakub Tele2 aktiivsetele mobiilse interneti kasutajatele uut andmesidepaketti, mis sisaldab endas 675 kroonise kuutasu eest 3000 MB eest tasuta andmesidemahtu. Iga järgneva MB hind selles paketis on kaks ja pool krooni.

Tele2 turundusdirektori Kristjan Seema arvates paneb mobiilse andmeside hinna paika eelkõige konkurents.

"Tavalisele mobiilsideteenuse kasutajale on mobiilne internet siiski lisateenus. Neile, kelle jaoks mobiilne internet konkureerib ADSLi või teiste püsiühendustega ning kes tarbivad mobiilset internetti iga päev peamise andmesideteenusena, on loodud teenuspaketid, mis on hinnastatud teisiti, pakkudes juba täna väga soodsat hinda," selgitas Seema.

"Pigem on küsimus selles, kas mobiilne andmeside on alternatiivina inimeste peades olemas ning milliseid vajadusi see rahuldada võimaldab. Sellise kasutaja jaoks, kes väärtustab mobiilsust, on hind juba täna vastuvõetav," kommenteeris Seema andmeside hinnapoliitikat.

Soomes on turule toodud paketid, mis sisaldavad ühtse kuutasu eest nii kõnesid, sõnumeid kui ka mobiilset andmesidet. "Ka see võib Eestis olla üks tulevikusuundadest," lisas Seema.

Elisa juhatuse liikme Andrus Hiiepuu sõnul on nende peamised andmeside kasutajad erakliendid ja eriti just noored WAPi-kasutajad, keda on umbes 80% ja mobiilseid sülearvutiühendusi kasutavad peamiselt ärikliendid ja väikeettevõtjad.

"Hinnad saavad langeda kasutajate arvu ja andmemahtude suurenemisel. Neid tõstavad suures osas ka vastavate terminalide ja kiirema mobiilse interneti, EDGE ja 3,5G olemasolu," selgitas Hiiepuu võimaliku arengu eelduseid.

EMT arendusjuhi Ando Meentalo arvates pole langevad hinnad kaugel tulevikus.

"Täna näeme esmase probleemina pigem kasutajate teadmatust. Mobiilsed andmeside võrgud on täna loodud väiksemale kasutusele kui traadiga võrgud ning annavad suure osa väärtusest mitte kiiruse, vaid kadumatu ühenduse tõttu," täpsustas Meentalo.

Pärast operaatori vahetust langesid meie ettevõtte kommunikatsioonikulud ca 50%. Kuigi kasutan andmesidet üsnagi aktiivselt, pole oma kuuarvetes märkimisväärset suurenemist märganud.

Andmemahtude suurenemisel peaks küll andmeside paketiga liitumist kaaluma.

Sõidan tihti Tallinna ja Riia vahet, mistõttu olen sageli interneti püsiühendusest eemal. Kiireloomulised tööasjad vajavad aga ajamist. Sellepärast kasutan mobiilset andmesidet valdavalt e-kirjade, aga ka uudiste lugemiseks ja reisimisel ilmaennustuse jälgimiseks. Näiteks pidin ühe kiireloomulise projekti puhul telefoni kasutama videoklipi allalaadimiseks ja ülevaatamiseks. Tele2 3G ühenduse puhul, mis toimib nii Eesti kui ka Lätis, on see äärmiselt mugav, mõne megabaidised failid saab alla laetud sekunditega.

Kasutan Nokia E61 smartphone'i, aga vajadusel saan telefoni kaudu võrku ühendada ka oma laptop'i. E61 on suure ekraaniga ja sobib ka Exceli, Powerpointi ja PDF-failide läbivaatamiseks ja vajadusel redigeerimiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing