Failide hoidmine internetis tagab neile ligipääsu

Tanel Jõeäär 20. märts 2007, 00:00

Muidugi võib saata soovitud faili endale ka e-kirjaga või salvestada dokumendi USB-mälupulgale. Kuid enamasti ei saa e-kirjale lisada suuremat kui ühemegabaidist (MB) faili ning postkast kipub tihtilugu täis saama, USB-pulk võib jällegi ära kaduda või vajalikul hetkel maha ununeda.

Failide hoidmisel internetis on üks variant leida lihtsalt suurem postkast. Google'i arendatav e-posti keskkond Gmail lubab manustada kuni 12 MB suuruseid faile ning annab postkastile serveris ruumi üle 2,8 gigabaidi (GB).

Oluline on seegi, et Gmail on saadaval ka eestikeelsena. Kui varem tuli Gmaili konto saamiseks leida seda kasutav tuttav ning paluda temalt kutset, siis nüüd saab kasutajakonto endale registreerida iga soovija.

Failide laadimise Gmaili postkasti teeb hõlpsamaks väike programm nimega GmailDrive. Pärast paigaldamist tekib arvutis aknasse My Computer uus virtuaalne kõvaketas, millel klõpsates ning Gmaili kasutajatunnustega sisse logides saab sinna kopeerida faile, mis seejärel talletuvad Gmaili postkastis.

Tähele tasub panna, et GmailDrive'i aknas näeb vaid programmi abil üles laetud faile, tavalistele e-kirjadele lisatud faile see ei näita. Programm saadab failid Gmaili postkasti kirjadena, mille pealkirjaks on "GMAILFS:failinimi" ning manusena kaasas saadetud fail.

Kui neid on tarvis Gmaili veebikeskkonnast kiiresti leida, piisab sellest, kui otsida kirju märksõnaga GMAILFS ning näha saabki vaid GmailDrive'iga saadetud faile.

Firefoxi veebilehitsejale on loodud rakendus nimega gSpace, mis GmailDrive'iga sarnaneb. gSpace võimaldab ka muusikafailide kuulamist ning piltide vaatamist otse Gmaili kaustast, st ilma neid arvutisse tõmbamata. Maci kasutajad võivad alates operatsioonisüsteemist MacOS 10.3 aga proovida programmi nimega gDisk, mis toimib sarnaselt GmailDrive'iga.

Mis aga saab siis, kui talletamist vajavad failid on suuremad kui 12 megabaiti või kui ei õnnestu Gmaili kontot hankida? Sellisel juhul tuleks internetist otsida tasuta failimajutusteenuse pakkujat. Kasutuspõhimõtetelt eristuvad need kaheks - failile linkimisteenuse pakkujad ning serverimajutuse pakkujad.

Esimesel juhul pakutakse nn linkimist - faili on võimalik laadida teenusepakkuja serverisse ning vastu saab lingi aadressile, kus fail on kättesaadav. Linki saab jagada teistele või tarvitada ise ning failide üles laadimiseks ei pea isegi kuhugi registreeruma.

Paraku kustutatakse fail serverist automaatselt kas lihtsalt teatud päevad hiljem või mõni aeg pärast seda, kui keegi pole faili enam alla tõmmanud. Kindlasti tasuks seda enne faile üles laadima asumist täpsustada, kuna lehtedel, mis registreerimist ei vaja, võib fail püsida vaid paar-kolm päeva.

Üks lihtsamaid ning reklaamivabamaid failivahetuskeskkondi on YouSendIt. Faili laadimisel tahab süsteem teada ka faili saaja ning saatja e-posti aadresse. Pärast faili üles laadimist saab kasutaja lingi, kust faili alla laadida, ning teate, et fail püsib kättesaadavana seitse päeva. Samuti saadab süsteem asjaosalistele e-kirjaga teavituse.

Sarnaselt toimivad ka veebikeskkonnad ShareBigFile.com ja Sendspace.com. Mõlemad võimaldavad laadida kuni 300 MB suuruseid faile, sealhulgas saab ShareBigFile.com-i registreerunud kasutaja laadida kuni 500 MB faile.

Katsetamise käigus kippus aga suuremahuliste failide laadimine ShareBigFile'i keskkonda hanguma. Sendspace.com võimaldab ka registreerimata kasutajatel laadida mitu faili korraga, registreerides saab oma üleslaetud failidel silma peal hoida ning mitteaktiivseid faile n-ö taaselustada. Millise aja järel fail mitteaktiivseks muutub, pole veebilehel öeldud.

Tasuta faililinkimisteenused võivad tihtilugu olla üsna tüütud, näiteks paneb ShareBigFile.com allalaadija 30 sekundiks ootele ning lisab faili nimele ette sharebigfile. Levinud on ka see, et mitu kasutajat ei saa sama faili (või üks kasutaja mitut faili) korraga tõmmata, samuti on piirang sellel, mitu korda faili üldse alla laadida võib.

Parajalt raske on leida failimajutuse pakkujat, mis oleks tasuta ning ei uputaks samal ajal kasutajat reklaamitulva alla.

Tasulised teenused hõlmavad enamasti suuremaid failimahte, üleslaetud failide jälgimise võimalust ning pikemat perioodi, mille kestel failid serveris püsivad.

Linkimisteenus on üsna ebamugav, kui faile on vaja talletada pikemaks ajaks või kui faile on rohkem. Siin tulevad appi virtuaalserveri pakkujad. Tasuta suuremahulise serveriruumi pakkujaid on tuhandeid, kuid sobivat on raske leida - tihti uputatakse kasutaja kas reklaami, lisatakse pealtnäha tasuta teenusele mõni kohustuslik tasuline teenus (näiteks tuleb osta nimedomeen) või on tegemist äärmiselt piiratud teenusega (failisuuruse limiit 1 MB või teatud tüüpi failide laadimine sootuks keelatud - MP3, ZIP, RAR).

Vaatleme ühte tasuta teenusepakkujat - veebikeskkonda 100webspaces.net. Alamdomeeni registreerides saab 100 MB kettaruumi ning 3000 MB liiklust failide alla ja üles laadimiseks ühes kuus. Kasutajanimi moodustatakse ees- ja perekonnanimest ning pärast registreerimisnupul vajutamist pakutakse veelkord võimalust reklaamidest vabaneda ühe dollari ehk 12 krooni eest kuus. Pärast registreerimisvormi täitmist saadetakse kasutajatunnused e-kirjaga.

Nüüd võibki asuda faile laadima või seada üles hoopiski oma kodulehekülje - 100webspace.net võimaldab kasutada nii PHP-veebilehtede tuge kui ka MySQL-andmebaasi. Haldusliides, mille aadress samuti olemas, laseb faile laadida üle veebi ning seada ka kaustadele paroole.

Paljudel virtuaalserveri teenuse pakkujatel on veebirakendused, mis võimaldavad muu hulgas ka kodulehele faile saata, kuid tihtilugu on sel viisil saadetavate failide maht piiratud. Mugavam ja kiirem on faile hallata, kasutades mõnd FTP-klienti.

Neid on saadaval nii väikeste iseseisvate rakendustena (FileZilla, SmartFTP) kui ka näiteks FireFTP-nimelise laiendina Firefoxi veebisirvijale. FTP-kliendi kasutamiseks on vaja teada teenusepakkuja FTP-serveri aadressi ning kasutajatunnuseid, mis enamasti leiduvad tervitavas e-kirjas.

Planet.ee (endise nimega msn.ee) on kodumaine tasuline virtuaalserveri teenuse pakkuja. 108 krooni eest aastas saab failide jaoks 1 GB ruumi andmeedastusmahuga 25 GB.

Sarnaselt varemkäsitletud tasuta teenusepakkujaga on ka planet.ee-l haldusliides, küll mõnevõrra lihtsam ja vähemate võimalustega, kuid selle eest eestikeelne. Planet.ee pakub nii dünaamiliste veebilehtede kui ka andmebaasi kasutamise võimalust.

Kuna tegemist on tasulise teenusega, ei pea muretsema reklaamide pärast, samas pole summa kuigi suur ning maksmiseks ei lähe vaja krediitkaarti.

Failide talletamine internetis on seotud piirangutega. Vastavalt sellele ning kasutusmugavusele peab igaüks leidma sobiva teenuse. Kui pakutavatest mahtudest väheks jääb, tuleb vaadata tasulise virtuaalserveriteenuse pakkuja poole. Eestis on sellisteks näiteks www.zone.ee,www.ekodu.net,www.virtuaal.com ning elkdata.com.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing