Televõrgu teenus muudab turgu

Enn Heinsoo 12. aprill 2007, 00:00

Juulis käivituv Televõrgu teenus lubab kasutada internetti pea kõikjal Eestis. Sõltuvalt arvutist ja asukohast on vaja arvutile ka lisaseadet.

Uus teenus võib põhjustada muudatusi andmesideteenuste turul. Korralikult kanda kinnitanud püsiühenduse pakkujaid see CMDA-tehnoloogial põhinev teenus ei kõiguta, kuid rebimiseks võib minna WiMAXi ja teiste traadita andmeside tüüpidega.

Konkureeriv firma Norby on arvamusel, et tänane internetikasutajate turg pärast projekti käivitumist oluliselt ümber ei jaotu.

Norby WiMAXi ärisuuna juht Ivo Saluoks kahtleb, kas tänased WiMAXi kliendid vahetavad olemasoleva toimiva ühenduse välja oluliselt aeglasema Televõrgu lahenduse vastu.

WiMAX ja Televõrgu teenus pigem täiendavad teineteist. CDMA võrk võimaldab tuua ühenduse üksikusse metsatallu, kuhu WiMAXi leviala tekitamine on täna veel ebaotstarbekalt kallis.

Kuna CDMA levib kuus korda madalamal sagedusel, on selle leviala WiMAXist suurem ja toimib ka seal, kus otsenähtavust mastiga pole. "Kiiruselt ja võimalustelt konkureerib Televõrgu teenus pigem mobiilioperaatorite pakutava internetiga," lisas Saluoks.

Televõrgu projektijuhi Artur Teesalu sõnul on loodav võrk mõeldud kuni 15 000 kasutajale. Juhul kui teenusest on huvitatud suurem arv kliente, ollakse valmis ka võrgu mahtusid suurendama.

Teesalu usub ka, et nende teenus konkureerib kindlasti WiMAXi ja GPRSi/EDGE'iga. Ta rõhutas, et nende teenus on mobiilne. Ühe seadmega on võimalik internetiühendus luua mistahes punktis kogu levipiirkonnas.

"Võrreldes GPRS-ühendusega pakub Televõrgu CDMA aga 10-100 korda suuremat ühenduskiirust. EDGE'i levialad jäävad jällegi suhteliselt piiratuks võrreldes kogu Eestit katva CDMA ühendusega," lisas ta.

Teesalu arvates ei kao kuhugi kaabliga ühendused. Samas usub ta, et nende turuosa ei saa ka enam oluliselt kasvada.

Eestis on kõige konkurentsivõimelisem lairibaühendus jätkuvalt ADSL.

ADSL võimaldab suurt andmeside kiirust, mis sobib ka DigiTV pildi edastuseks ja iga klient saab ainult temale eraldatud ühenduse - ühendust ei jagata paljude klientide vahel ja ühe tarbimine ei mõjuta teisi.

Samuti on see püsiühenduse liik laialdaselt kättesaadav üle kogu Eesti, ka väikestes asulates maapiirkonnas. Hinnanguliselt on see teenus konkurentsivõimelise hinnaga kättesaadav 90-95 protsendis kodudes. Edaspidi jõuab interneti püsiühendus meie kodudeni aga ka optilise kaabli kaudu.

Kui vaskpaaril põhineva tehnoloogia areng näeb ette kiiruste kasvu kuni 50 Mb/s ühe kliendi kohta, siis optilisel kaablil põhinevatel lahendustel võib ühe kliendi kohast kiirust kasvatada ka üle 100 Mb/s ja isegi üle selle.

Optilise kaabli kasutuselevõttu soosib ka tõsiasi, et sellel põhinevate lahenduste hinnad on jõudnud mõistlikule tasemele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing