3. mai 2007 kell 9:59

Vibreerivad aknad summutavad müra

Mootorrattad, autoalarmid või kasvõi lärmavad vandaalid võivad meie unerahu tõsiselt häirida.

Kuid selle kõige vastu on võimalik efektiivselt võidelda, väidavad saksa teadlased, kes tegelevad vibreerivate akende arendamisega, vahendas abc.net.au.

Hääled levivad õhuvõnkumistena. Aknad annavad neid samuti vastavalt kaasa võnkudes edasi. Müra küll sumbub akent läbides, kuid sageli mitte piisavalt, et tagada meile rahulik uni.

Nii on see lihtsate ja passiivsete akende puhul. Darmstadtis asuva Fraunhoferi instituudi teadlaste sõnul töötavad nad akendega, mis vastaks välisele mürale aktiivselt kaasa vibreerides nii, et müra edasi ei kandu või teeb seda oluliselt summutatuna.

Tehnoloogia peaks viie aasta pärast laiatarbekasutuseks valmis olema.

"Me kasutame postmargisuurusi keraamilisi piesoelektrilisi (reageerivad deformeerimisele elektriimpulsiga) plaadikesi, mis on ühtlasi nii sensoriteks kui ka vibratsiooniallikaks," selgitas projekti juht Dr Thilo Bein.

Selliseid plaadikesi on võimalik toota ka läbipaistvaina ning paigutada aknaklaasi sisse. Juhtmed ühendavad plaadikesed arvuti juhitud kontrolleriga. Kui müratekitav vibratsioon väristab akent, tajuvad seda ka piesoelektrilised sensorid ning saadavad vastavad andmed arvutisse. Arvutist tuleb vastus, mis käsib plaadikestel vibreerida nii, et vibratsioon võimalikult täielikult summutada.

Laboris tehtud katsetused 90-100 detsibellise heliga andsid esialgseks tulemuseks 50% müra sumbumise.

Tehnoloogia arendamine laboreis ja selle reaalne kasutamine on siiski kaks erinevat asja. "Takistuseks on peamiselt kõrge hind," ütles Pennsylvania ülikooli professor Gary Koopmann.

Lisaks on probleem ka selles, et selline seade saab esialgu rahuldavalt hakkama vaid monotoonse müra tõrjumisega. "Näiteks lennuväljade läheduses elavad inimesed võiksid sellest tõesti kasu saada. Äkilise müra tõrjumine on aga esialgu veel võimatu," lisas ta.

Järgmistel aastatel töötab Beini juhitud uurimisrühm peamiselt selle nimel, et teha tehnoloogia töökindlamaks ning efektiivsemaks ning tuua hind oluliselt madalamale.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid.

Hetkel kuum