Rulluisureeded

Mari Hiiemäe 22. juuni 2007, 00:00

Mitmes Euroopa suurlinnas regulaarselt toimuvad linnarahvale mõeldud rulluisusõidud nimega "Friday Night Skate" on saanud populaarseks ka Eestimaal. Kui suuremates linnades kogub õhtune uisusõit üle tuhande osavõtja, peab sarja Eesti peakorraldaja Tõnis Paalme Tallinna mastaabis heaks tulemuseks sadat osalejat.

Ürituse skeem on kõikjal sarnane: kord nädalas tulevad kokku aktiivsed rulluisutajad, kellele meeldib sõita suurema grupina koos. See ettevõtmine on omamoodi kokkutulek, mis liidab kõige erisugusemaid inimesi.

Kuigi rulluisutajate keskmine vanus jääb pisut alla kahekümne eluaasta, pole tegemist pelgalt noorteüritusega.

23aastase Tõnis Paalme kinnitust mööda on sõitma sattunud ka 60-70 aastaseid tublisid rulluisutajaid ning aktiivsete käijate hulgas, keda ikka ja jälle teiste hulgas näha võib, on mitu 50aastast. Rulluisutamisest on saanud vaba aja veetmise vorm, mille juures vanus pole oluline.

"Friday Night Skate" on avatud üritus, kuhu on oodatud kõik huvilised. Osalejaid seob omamoodi kambavaim ning meie-tunne ning järgmisel korral tulevad tagasi need, kellele jäi koos sõitmisest positiivne kogemus.

Nagu näha osavõtjate aina suuremast hulgast, on ühisrullitamised ennast õigustanud. "Paljudele meeldib kambas sõita, koos on lõbusam ja huvitavam. Samuti leiab palju sõpru juurde," ütleb Paalme.

"Friday Night Skate" sai Eestis alguse aastal 2000, sellest ajast peale toimub sõit suviti igal reedel. Algsest kitsama sõpruskonna ühisest ajaveetmise vormist on välja kasvanud hästi organiseeritud üritustesari.

Reedene sõit toimub iga ilmaga, vapramad sõitjad ning korraldajaliikmed tulevad kokku ka vihmasajus.

"Ilmast oleneb väga palju," ütleb Paalme. "Kui on väga märg ja vihmane, tuleb kohale ehk 30 inimest, aga üritus ei jää kindlasti ära." Kui päike paistab ja ilm on ilus ning soe, võtab sõidust osa sadakond huvilist või rohkemgi.

"Friday Night Skate'i" korraldus kulgeb ladusalt ning ilma tõrgeteta. Uisutajate kolonni turvavad helkurvestidega korraldajad, kellel on käes stoppmärgid liikluse peatamiseks, kui on tarvis teid ületada või nõuab marsruudi juhtimine erihoolitsust. Samuti on ühel meeskonnaliikmel alati kaasas esmaabipakk juhuks, kui keegi kukkudes viga saab ning kohapeal tohterdamist vajab. Uutele osalejatele selgitatakse iga kord enne sõitmist üldisi käitumisreegleid.

Mingit erivarustust ning erilist taset uisuretkel osalejatelt ei nõuta, elementaarsed oskused (nagu pidurdamisoskus) võiksid siiski olla.

"Oleks hea, kui tulija oskaks sõita normaalses tempos," lisab Paalme. "Päris algaja, kes sõidab üldisest tempost tunduvalt aeglasemalt, väsib ära ning ei jaksa kogu marsruuti võib-olla kaasa sõita." Et päris kihutama hakatakse, pole vaja karta. Sõit toimub ühtlases tempos ning teel tehakse ka hingetõmbamiseks puhkepause.

"Friday Night Skate" on tasuta üritus, mida veavad vabatahtlikud korraldajad. Tallinnas on rullitajatel kaheksa põhimarsruuti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing