E.O.S.-i piidleb mitu naftafirmast kosilast

Koit Brinkmann 20. juuli 2007, 00:00

Kuigi Vene Severstaltransi osaluse müüki on põhjendatud pronkssõduri ning aprilli lõpu sündmustega, on naftatransiidiettevõte tegelikult müügis juba aasta aega.

Transiidiekspert Raivo Vare usubki, et müügi põhjendused on pigem majanduslikud. Tema sõnul hakkab Venemaa tulevikus piirama masuudi eksporti. "Gaasi eksport on Venemaa jaoks prioriteet, elektrijaamad tahetakse gaasiküttelt üle viia kivisöele ja masuudile. Kuna masuudiküttele üleminek on tehnoloogiliselt lihtne, saab väljaveopiirangute abil suruda siseturul masuudi hinda alla."

Venemaa aastane masuuditoodang on 56 miljonit tonni ning E.O.S-i kaudu läks Vare sõnul 10 miljonit tonni. Mõlemad E.O.S.-i terminalid, mis asuvad Maardus ja Muugal, on masuudi laadimiseks.

Kui kevadel räägiti osaluse müügi kõnelustest Hollandi suurfirmaga Vopak, kellele kuulub pool Pakterminalist, ning Schelliga, siis nüüd ilmus Vene ajalehes Kommersant võimaliku ostjana välja ka Venemaa suuruselt kolmas naftatootja, ühisettevõte TNK-BP (Tjumennaja Neftenaja Kompanija - British Petroleum).

Vare pidas TNK-BP-le kasulikuks oma terminali ostmist, kuna ta on ainuke suur naftatoodete vahendaja, kellel seni Tallinna piirkonnas oma terminali ei ole.

Teisalt peab mitu transiidiäri tundvat inimest väljakäidud ettevõtete nimetamist jälgede segamiseks, sest võimalik ostja olevat hoopis Hollandi naftakompanii Trafigura, kelle äriks on kütuse varumine ning hinnatõusu ootamine ja siis sellelt teenimine.

Trafigura tegutseb Ventspilsi ning Sillamäe sadamas. Ka oli tal osalus Paldiskis Alexela Terminalis.

E.O.S.-i nõukogu liige Indrek Luukas ütles, et nõukogus on kokku lepitud, et müügiteemat kommenteerib nõukogu esimees Aleksander Nazarchuk. "Võib proovida ka juhatuse esimehelt Arnout Lugtmeijerilt infot saada," lisas ta. Välismaal viibinud Lugtmeijerit eile tabada ei õnnestunud.

Ajakirjanduses väljakäidud 40-50 miljonit dollari suurust ostuhinda peab Vare väheseks, kuid tuleb vaadata ka firma kohustusi.

Eelmise majandusaasta aruande järgi oli ASi E.O.S. Grupp võetud sündikaatlaenude ja käibekapitali arvelduste maht 2006. aasta lõpu seisuga ligi miljard krooni.

767 miljoni krooni suuruse käibe juures teenis E.O.S. eelmisel aastal 268 miljonit krooni puhaskasumit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing