Eleri Lopp • 7 august 2007

Priskes kasumis suurpangad tõmbavad laenudele pidurit

Pank on kasumit kasvatanud juba neli kvartalit järjest, kuid laenuportfelli kasv on hakanud aeglustuma. Hansapank Eesti peadirektori Priit Põldoja sõnul oli kasumi kasv oodatust kõrgem. "Lisaks väga tugevale laenuportfelli kasvule eelmisel aastal mõjutas kasumi kasvu suuresti ka Euribori tõus," põhjendas Põldoja.

Olulisimaks teemaks kerkis eile peetud online-pressikonverentsil aga laenuportfelli kasvu pidurdumine - kui veel eelmise aasta neljandas kvartalis kasvas Hansapank Eesti laenuportfell enam kui 10 protsendi võrra, siis tänavu teises kvartalis oli kasv 5,9 protsenti.

Põldoja kinnitas, et pank on laenuportfelli kasvatanud turu keskmisest aeglasemalt ning ka laenutingimusi muudetakse konservatiivsemaks. "On põhjust arvata, et järgnevates kvartalites näitab tähtajaks tasumata laenude hulk tõusutrendi," ennustas ta.

Tähtajaks tasumata laene on eelmise aastaga võrreldes ligi 50% rohkem, selgub Hansapanga grupi kvartaliaruandest.

Hansapanga Grupi finantsdirektor Kristina Siimar ennustas Grupi laenuportfelli kasvuks Baltimaades tänavu 30-35 protsenti, järgmiseks aastaks prognoosis ta kasvu vähenemist.

"Pikemas perspektiivis näeme, et tasakaalustatud laenuportfelli kasv võiks jääda suurusjärku 1,5-2kordne nominaalne sisemajanduse koguprodukti kasv," lisas Siimar.

Põldoja kinnitas, et laenukonsultante siiski võlanõustajateks ümber koolitama ei hakata. "Praegu võiks öelda, et laenukonsultantide arv enam ei suurene, küll aga kasvab veidi investeerimiskonsultantide arv. Investeerimine on arenev valdkond ning meil töötab juba ligi 100 selle ala konsultanti," ütles ta.

SEB Eesti Ühspanga puhaskasum kasvas esimesel poolaastal eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 30 protsenti, laenu- ja liisinguportfell kasvas suurenes ligi 34 protsenti. Ka Ühispank on võtnud sihiks vähendada laenuportfelli kasvu kiirust ja keskenduda enam säästu- ja investeerimistoodetele. "SEB Eesti Ühispank on alates 2006. aasta algusest teadlikult kontrollinud laenumahu kasvu," sõnas panga jaepanganduse divisjoni juht Riho Unt.

"Heameel on tõdeda, et eraisikute hoiused on selles aasta esimeses pooles jõudsalt kasvanud. 2007. aasta esimeses pooles korraldasime rekordilise arvu säästu- ja investeerimisnõustamisi, pea 12 000," lisas Unt.

Hetkel kuum