Vedel lämmastik tõrjub rooste ja külmutab toidu

Peep Retter 21. august 2007, 00:00

Lämmastik aitab luua inertset keskkonda, seda gaasi kasutatakse külmutamisel ning selle abil säilitatakse toiduaineid.

Lämmastik on inertne ehk reageerimatu gaas. Inertimisel asendatakse ümbritsev atmosfäär puhta lämmastikuga ning seega hoitakse ära toote oksüdeerumine õhus sisalduva hapniku ja veeauru tõttu. Kütusefirmad vajavad suuri koguseid lämmastikku torustikes ja hoidlates inertse keskkonna loomiseks. Inertimist kasutavad näiteks ka mahla- ja veinitöösturid - tänu lämmastikule seguneb jook ühtlaselt ning käärimisprotsessi saab täpselt mõõta.

Lämmastikku kasutatakse kaitsegaasina metallide kuumtöötlemisel ja pehmejootmisel ning lasergaasina metallide lõikamisel. Kuna lämmastik ei reageeri lõigatava metalliga, kasutatakse seda roostevaba terase ja alumiiniumi laserlõikamisel. Metalli pind ei muutu lõikamisel happeliseks, roostevaba teras säilitab oma korrosioonikindluse ja legeeritud terase pind nakkub peale lõikamist hästi värviga.

Lõikamisel laseriga peab lämmastik olema väga puhas (99,99%), kuna pisemgi kogus hapnikku võib roostevaba terase korrosioonikindlusele saatuslikuks saada - tulemuseks on tume oksüdeerunud lõikepind.

Lämmastiku ja CO2 segudes säilitatakse kalatooteid, krevette, vorste ja keedetud liha, et takistada nende värvi tuhmumist ja riknemist põhjustavate aeroobsete mikroobide kasvu. N2 ja CO2 segus säilib pitsa näiteks kolm korda kauem kui õhu käes, võileivad on värsked kahe päeva asemel kümme päeva, koogid-tordid kahe nädala asemel kaks kuud.

Pea kõikide valmistoitude säilivusaeg pikeneb lämmastikusegus keskmiselt viis korda. Puhtas lämmastikus säilitatakse näiteks pähkleid, tavapärase kolme kuu asemel seisavad need seal üle aasta.

Vedela lämmastiku temperatuur on alla -190oC, mistõttu jahutamine-külmutamine toimub kiiresti - seda nimetatakse krüogeenseks külmutamiseks. Vedel lämmastik on polümeeride jahutamiseks sobiv inertne jahutusaine, mis lühendab tsükliaega poole võrra. Sellist tehnoloogiat saab kasutada enamike plastmasside töötlemisel.

Lämmastikku kasutatakse ka lahustiaurude kogumisel, kummijääkide ja värvi eemaldamisel, pooljuhtide jahutamisel, maa külmutamisel, tulekahjude ja plahvatuste ärahoidmisel.

Lämmastikusisalduse tõus sissehingatavas õhus tekitab lämbumisohtu. Vedel lämmastik ja külmad lämmastikuaurud võivad tekitada nahale põletushaavu. Vältida tuleb vedela lämmastiku kokkupuudet madalat temperatuuri halvasti taluvate materjalidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing