Madli Zobel • 11 september 2007

Tartu Maja rühkis esikohale

"Betoon on linnatingimustes parim ehitusmaterjal," väidab ASi Tartu Maja Betoontooted juhataja asetäitja Jaan Luts. "Betoonil on hea müra- ja soojapidavus. Oluline on ka ehituse kiirus ning kvaliteet."

Nii töötab ettevõtte tehas pidevalt täisvõimsusel ning juhtide hinnangul hakkab selle all pisut kannatama juba tootmisefektiivsuski.

Siiski oli pidevalt edetabelite esiviisikus figureeriv firma ka sel aastal Äripäeva ehitusmaterjale tootvate firmade TOPis koha vääriline - mulluselt teiselt kohalt tõusti sedakorda lausa liidripositsioonile.

Ehkki ettevõtte tootmiskompleks asus 5,7 hektari suurusel maa-alal, jäi kasvava turgude tingimustes ruumi väheseks. Nii avaski AS Tartu Maja Betoontooted tütarfirma Riia lähedal ning lisaks uue tootmisüksuse ka Tartus Vahi tööstuspargis.

"Siiski oleme pigem olnud konservatiivsed," tõdeb firma juhataja Vallot Mangus. "Riia tehas oleks võinud kohe suurem olla. Praegu on meil kaks suure kaubanduskeskuse ehitust ka Leedus ning laienemist näemegi läbi uute turgude." Praegu toodetakse Riia lähedal asuvas tehases kuni 20 000 m3 betoontooteid aastas.

Läti tehas annab igapäevast leiba seitsmekümnele inimesele.

"Ega Lätti ja Leetu kerge siseneda ei ole," tõdeb Jaan Luts. "Eriti on vastuseisu tunda Leedus ning üksiku hundina sinna minna oleks raske. Õnneks toimib meil infovahetus omanikfirmadega nii tippjuhtide kui ka müügijuhtide tasandil. Suurtele objektidele ei suuda väiksemad firmad kõiki tooteid teha ka, meilt saab kogu elementide komplekti. Aga ega nii küll ei ole, et tänu omanikele objektid automaatselt saame. Ikka konkureerides."

AS Tartu Maja Betoontooted omanikud on ehitusfirmad Merko Ehitus AS, YIT Ehitus AS ja Skanska EMV AS.

Tootmiskompleksis Tartu linna servas on tolm ja müra, ent soe. "Töötingimused on paremad kui ehitusobjektidel platsil," hindab Vallot Mangus. "Palgad on meil ka keskmisest kõrgemad. Ehk sellepärast pole meil tööjõuga probleeme. Noori on juurde tulnud."

Töölised teretavad läbi tootmiskompleksi kõndivat ülemust sõbralikult ja innukalt.

"Tasu käib tükitöö alusel. Paremad teenivad 25 000 krooni kuus," lausub Mangus

Praegu tehakse tükke Tartu kesklinna kerkivale Emajõe keskusele. Tükid on hiiglasuured. Äsja lõppes Viru vangla detailide tootmine, juba hakatakse rahuldama ka Tartu Ülikooli uue keemiahoone ehitajate vajadusi.

"Toorainega oli vahepeal probleeme, kuid praegu enam mitte. Kvaliteedi osas oleme rõhunud sellele, et tehasest läheksid välja väga korralikud tooted, et ehitusel ei peaks hakkama parandama."

Vallot Mangus tõdeb, et optimaalsuse piir betoontoodete müügil on umbes 400 kilomeetrit.

Praeguste hindade juures pole transport tellijatele probleemiks olnud.

Siiski on käibenumbrid viimastel aastatel kasvanud rohkem üldise hinnatõusu kui tootmismahtude tõusu või tootmisefektiivsuse tõusu tõttu. Nii ongi firmal laienemiseks järgmine tehas plaanis.

Täna on Läti, eeskätt Riia turg siiski saanud Tartu Maja Betoonitooted ASi jaoks olulisimaks välisturuks - eksporditakse 25% toodangust.

Ehitusfirma Rand ja Tuulberg on teinud korduvalt koostööd nii tellija Tartu Ülikooli kui ka alltöövõtja Tartu Maja Betoontooted ASiga. Meie üks suurem ühistöö on olnud näiteks Tartu Ülikooli Biomedicumi ehitamine.

Tartu Maja on olnud korrektne partner läbi aastate. Muidugi vaevlevad ka nemad aegajalt turu pingsast olukorrast tulenevalt ebakõlade või väikeste viivituste käes, kuid kellel seda siis ei juhtuks.

Oleme teinud Tartu Maja Betoonitooted ASiga koostööd väga paljudel objektidel.

Tartu mastaapides on praegu ehitatav Tartu Ülikooli uus keemiahoone väga suur objekt, kuid me oleme selleks täiesti valmis.

Hetkel kuum