Töökoht tuleb seada töötaja iseärasuste järgi

Pille Rõivas 24. oktoober 2007, 00:00

BioDesign OÜ füsioterapeudi Lea Saapari sõnul on oluline arvestada töökohal inimese kehaliste iseärasustega, sest valesse tööasendisse sunnitud töötaja jõuab varem või hiljem tervisehädadega raviasutusse.

Vale kõrgusega laud: liiga kõrge või liiga madal laud tekitab õlavöötme pingeid, millega võib kaasneda peavalu. Musta värvi või läikiv lauapind on heledale paberile liiga kontrastne ning koormab silmi.

Vale tool: jalgade asetuse valede nurkade korral on oht pitsitada kinni jalgade verevarustus - jalad tursuvad ja muutuvad valulikuks. Liiga sügav iste ei paku seljale tuge, selg väsib ja hakkab valutama.

Liiga ere kohtvalgusti: liialt tugev peegeldus pindadelt koormab silmi ja häirib teksti lugemist arvutiekraanilt.

Liiga õrn kohtvalgusti: töötaja peab tugevalt pingutama silmi, et vajalikku materjali paberilt lugeda või klaviatuurilt leida õigeid klahve.

Liiga ere üldvalgustus: kontoris olevad materjalid peegeldavad valgust tagasi erinevalt ja liigse valgushulga puhul on oht silmi üle koormata.

Liiga õrn üldvalgus: koormab silmi, sest silmad peavad tegema lisapingutuse, et eristada esemeid ja objekte ruumis. Ka on oht end vigastada ruumis olevate esemete otsa komistades.

Liiga palju kohvi: kohv väljutab kehast vett, kuid inimese keha koosneb hinnanguliselt 80% veest. Kuna tavaliselt tarbivad inimesed vett päevas vähe, siis kohv viib selle vähesegi minema.

Vähe liikumist: kui inimene ei tee kehalist tööd ehk liigub vähe, on tema verevarustus aeglane, häiritud ja rakud hakkavad surema. Inimene tunneb end väsinuna. On oluline, et pärast pikemaajalist passiivset tegevust järgneks füüsiliselt aktiivne tegevus, sest lihas tahab süüa, süda vajab koormust ja kopsud ventileerimist.

Liiga palju kiir- või rämpstoitu: ühekülgse toidu söömisel ei saa organism vajalikke toitaineid. Küll aga on ebatervislik ja kiirtoit tihtipeale väga maitsvad, sest sisaldavad nii-öelda lenduvaid rasvasid, mis meie haistmisaparaati sattudes tekitavad tahte tarbida vastavat toitu. Kiirtoit on ka rasvarikas.

Konditsioneeritud õhk: konditsioneer kuivatab liigselt õhku, mis omakorda kuivatab inimese limaskesti ja tekitab probleeme hingamisteedes. Kuuma ilmaga tekitatav liiga suur erinevus toa- ja välitemperatuuri vahel võib põhjustada haigestumise.

Värske õhu puudus: inimesel on vaja hingamiseks hapnikku, mida kinnises ruumis on teatud hulk. Samuti leidub õhus alati haigusttekitavaid baktereid ja hulgaliselt tolmu, mille kontsentratsiooni seisva õhu puhul suureneb ja tekib nakkushaiguste oht.

Monitor silmadest valel kõrgusel-kaugusel: monitori vale kaugus tekitab nägemise halvenemise ohu. Samuti on oluline, et arvuti pilt ei väreleks ja sel oleks silmi kaitsev ekraan. Vale monitori kõrguse puhul tõstab inimene pidevalt pead üles-alla, tekitades ülekoormuse kaela piirkonda.

sülearvuti klaviatuur valel kõrgusel-kaugusel: sülearvuti klaviatuuri ja ekraani vahe on liialt väike ning ka ekraan on pisike. Need võivad kaasa tuua probleeme õlavööga, kaelaga, randmetega, silmadega ja ka rühile ei mõju see hästi. Kasutage lisamonitori või lisaklaviatuuri.

Hiir vales asendis: hiir peaks olema piisavalt suur ja asuma arvutist eraldi. Vale hiire asendi korral on juba hakatud diagnoosima nn hiirerandme sündroomi - hiirt kasutades koormatakse üle ranne ja sageli ka küünarnukk.

Närviline töö: tekitab stressi, lihaskonna- ja südamehaigusi. Samuti lisapingeid töökollektiivis, ajapuudust söömise jaoks ja peavalusid. Lahenduseks on leida sobiv närvilisuse maandamise viis. Kindlasti peaks see olema vaimselt lõõgastav ja füüsiliselt koormav, kuna füüsiline koormus paneb vohama hea tuju hormoonid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:37
Otsi:

Ava täpsem otsing