Katrin Rohtla • 1. november 2007 kell 22:00

2008. aastal saab riigi toel 12 messile

Messid, kus ühisstendiga osaletakse, valivad erialaliidud. "Eelduseks on, et ühisstendil on esindatud vähemalt neli firmat," ütles EASi ettevõtluskonsultant Marion Raudsepp. Kokku on sel aastal ühisstendidega messidel osalenud 100 ettevõtet. Tulevaks aastaks on planeeritud kuus miljonit ning 12 välisnäitust.

Kui varem sai iseseisvalt messil osalemiseks Euroopa Liidu toetusi ka ekspordiplaani programmi kaudu, kus summad on mitu korda suuremad, siis hetkel on ekspordiplaani programm suletud. Programm peaks taas avanema järgmise aasta alguses.

Ühisstendil osalemiseks ja ekspordiplaani progammist samaaegselt toetust ei saa.

Juba praegu on osalejate arv täis kahel aasta alguses toimuval mööblimessil Kölnis ja Stockholmis. IMM Cologne'i mööblimessil Saksamaal osalevad Softrend, Dirolex, Tarme, Hollandia ja Pinea. Stockholm Furniture Fairile lähevad Arcamita, Home Art, Enterior ja Valsiniidu.

Järgmisel aastal esmakordselt ühisstendiga Kölni mööblimessil osaleva Softrendi juhatuse liikme Joonatan Vinkeli sõnul raha taotlemine keeruline ei olnud. "Saksamaa on meie jaoks uus turg ja ühisstendiga on seda mugav nuusutama minna," ütles Vinkel.

Kuigi EAS maksab kinni osa kuludest, läheb Kölni messil osalemine firmale 30 000 krooni maksma.

Stockholmi mööblimessil on Softrend varem osalenud iseseisva stendiga ja osalemine läks maksma üle poole miljoni krooni.

Siis taotles Softrend toetust ekspordiplaani programmist. "Päris poolt tagasi ei saanud, aga reklaamikulud, pinna rent ja reklaammaterjalid maksti kinni," meenutas Vinkel.

Raha taotlemine oli ka selle programmi puhul lihtne. Üllatusena tuli hoopis see, et paljusid kulutusi EAS ei hüvitanud.

"Üritasime ise võimalikult soodsalt vinge boksi ehitada, aga pärast tuli välja, et seda kinni ei makstud. Oleksime pidanud kujunduse hoopis sisse ostma," rääkis Vinkel. Samuti ei aktsepteeritud apartmendi arvet, küll oleks kinni makstud hotelli arve.

"Kui kallimalt teha, siis saab pool raha tagasi," naeris Vinkel. "Eks sel aastal oleme targemad."

Märtsikuus toimuvale CeBITile on end kirja pannud kuus firmat ja praegu otsib EAS veel osalejaid. "Hetkel on registreerunud Ekool, Tracking Center, Developers Team, eTraining, Quretec, Partcom, aga ühispinnale mahub kokku kümme, kui hästi pingutada, siis ehk isegi 12 ettevõtet," kutsus Marion Raudsepp EASist firmasid registreeruma.

Autode GPS-jälgimisseadmetega tegelev Tracking Center läheb järgmisel aastal CeBITile esmakordselt. "Üllatavalt kerge oli osalema pääseda. Otsisime kontakti, saatsime kirja ja juba kohtusimegi," meenutas Tracking Centeri turundusjuht Silver Laus.

Riigi kaasabil osaleda on tema arvates lihtne, aga enda reklaamimise eest messil tuleb ise hoolitseda ja maksta. "Meil on piisavalt ettevõtteid, kes võiksid messil osaleda, aga sellist võimalust ei teata ja võib-olla ka kardetakse," arutles Laus.

Teistele järgmise aasta messidele pole veel osalemist välja kuulutatud.

Hetkel kuum