Riigikogu istungid kestavad mõne minuti

Kadri Jakobson 27. november 2007, 00:00

Alla kümneminutilisi istungeid on sel sügisel riigikogu pidanud kokku kaheksa. Näiteks kaks istungit kestsid vaid neli minutit, mõned veidi rohkem.

Napid minutid kuluvad riigikogu istungi tavapärasele protseduurile, kus tervitussõnad ütleb istungi juhataja ja küsib, kas on eelnõusid või arupärimisi, hiljem aga tehakse nn kohaloleku kontroll.

"Kui riigikogu istung kestab kolm minutit - see on jama," ütleb riigikogu aseesimees Jüri Ratas. Just tema juhtis rekordiliselt lühikest istungit 17. mail, mille ta lõpetas sõnadega: "Tänan teid, et oleme täna üheskoos selle tõsise riigikogu istungiga ühele poole saanud." Neljapäeval, 25. oktoobril, soovis aga Ratas kõikidele kena töönädala lõppu ja ilusat nädalavahetust pärast neljaminutilist istungit.

Ratas möönab, et nii lühikesed istungid ei ole õige asi ega normaalne nähtus. Tema sõnul on kipuvad just esmaspäevased ja neljapäevased istungid lühikeseks jääma.

"Kui võrrelda selle koosseisu algusistungeid ja sügist, siis tundub, et ikkagi on istungid pikemaks läinud," ütleb ta. Ratta sõnul on ta juhtinud ka näiteks kuuetunnist istungit.

Mis paneks riigikogu asjalikke ja sisutihedaid istungeid pidama? "Üks rohi on see, et valitsuskoalitsioon ei peaks kõiki opositsiooni algatatud eelnõusid kohe teerulli meetodil välja hääletama. Ka oli istungjärgu alguses vähe eelnõusid valitsuse poolt," selgitas Ratas.

Staažikas riigikogu liige, endine riigikogu aseesimees Peeter Kreitzberg põhjendab lühikesi istungeid riigi valmissaamisega.

"Positiivseks põhjuseks on see, et Eesti riik hakkab valmis saama. Negatiivseks see, et väiksemate asjadega, mida saaks seadusandlikult reguleerida, pole aega tegeleda. Ministeeriumid peaksid tegema tihedamad töögraafikud, ministeeriumide tööd tuleks survestada," räägib Kreitzberg.

Ta meenutab, et n-ö olematuid istungeid, nagu see kolmeminutiline, on ka varem olnud. Samas mäletab ta ka öö läbi kestnud istungeid, mille mõttekus on samuti küsitav.

"Neil harrastatakse juntimist ehk võetakse 10minutilisi vaheaegu, et nii protsessi venitada. Ma ei pea ka seda õigeks," ütleb ta.

Kas istungid kaotavad oma mõttekuse või muutub olukord siiski paremaks?

"Usun, et muutub paremaks. Valitsus peaks intensiivistama seaduseelnõude ettevalmistamist," ütleb Kreitzberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing