Valed kasutamistingimused toovad kaasa suuremad elektriarved

Mari Hiiemäe 07. detsember 2007, 00:00

Külmkappide energiakulu on näiteks otseselt mõjutatav ümbritseva keskkonna temperatuurist. Eestis müüdavate külmikute soovitatav hoiutemperatuur jääb 18 ja 28 plusskraadi vahele.

Ruum, kus külmkappi hoitakse, ei tohi seega olla liiga soe ega ka liiga külm. "Kui teil on tuba liiga kuum, siis läheb energiat rohkem, sest külmkapp hakkab ju kiiremini uuesti tööle," selgitas Sikupilli ONOFFi müügikonsultant Mati Maisla.

Hoopis rumal tegu on külmkapp paigutada köögis otse pliidi kõrvale, sest seal on temperatuur soovituslikust nii palju kõrgem, et see annab energiakulu koha pealt kiiresti tunda.

Energiatarve suureneb ka liigjahedas keskkonnas, mistõttu pole külmikut mõistlik hoida keldris või külmas sahvris. Lisaks võib liigjahedatesse oludesse paigaldatud ühe termostaadiga külmikuga tekkida probleem, et selle sügavkülmutuskambri temperatuur ei suuda saavutada nõutavaid säilitustingimusi.

Pesumasinate tööd välistemperatuur ei mõjuta, veidi võib energiakulu muutuda aga olenevalt sellest, kui sooja vett pesumasin sisse võtab ning seega kui palju ta peab vee soojendamiseks omalt poolt lisaenergiat kulutama.

Kodumasinate energiamärgisele kirjutatud numbrid on välja arvutatud stabiilsete kasutustingimuste põhjal, tegelik energiatarve muutub vastavalt sellele, mismoodi masinaid tegelikult pruugitakse. Nii näiteks on pesumasinate puhul energiatarbe arvutamise aluseks võetud keskmine energiakulu ühe masinatäie pesu pesemise ja tsentrifuugimise pesemisprogrammi "Puuvill + 60C" korral. Kui kasutatakse +90 YC programmi, võtab masin kohe ka rohkem energiat.

"Pesukuivatite puhul sõltub energiakulu niiskusastmest. Mida niiskema pesu te sinna panete, seda rohkem masin tööd peab tegema ja seda rohkem ta energiat võtab," selgitas Ülemiste Euronicsi müügikonsultant Rivo Reinson.

Kuivatite energiamärgisel seisab energiakulumist näitav number, mis on välja arvutatud normaalprogrammi "Kapikuiv pesu" põhjal. Kui soovitakse kuivatada pakse patju või tekke samuti näiteks teksapükse, siis tavalisest kuivatusest ei piisa. Kuiva tulemuse saamiseks tuleb masin seadistada pikema tööaja peale ning see tähendab automaatselt ka suuremat energiakulu.

Kõige säästlikumalt teevad oma töö ära A-klassi kodumasinad, eriti oskavad energiat kokku hoida A+ ning A++ masinad. Masina peremees omalt poolt saab energiakulu suunata lihtsate võtetega. Pesumasinas tuleks näiteks pesta korraga alati terve masinatäis pesu, mitte kaks poolikut, sest nii on elektrikulu väiksem. Pliitide puhul on kasutegur aga suurem, kui küpsetada kaks plaaditäit pirukaid üksteise järel, kuna pliit on siis juba korra soe ning lisaenergiat teistkordseks seadme üleskuumutamiseks ei kulu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing