Pille Rõivas • 10 jaanuar 2008

Põnnid suusamäele kaasa

Aasta alguses saabunud külmakraadid tõid suusakeskustele võimaluse kunstlume tootmiseks. Keskustele tuli appi ka ilmataat, kes laotas valge vaiba üle Eesti. Kuna võimalused tehislund toota on Eestis piirkonniti erinevad, tasub enne valitud keskusesse kohalesõitmist uurida lumeolusid, sest looduslikku lund on endiselt suhteliselt nigelalt ning see on plusskraadide korral kiire sulama.

Kuutsemäe Puhkekeskus perepiletit kehtestanud ei ole: mäepääse tuleb osta täiskasvanuil ja kuni 12aastasel lapsel eraldi. Alla viieaastane laps pääseb mäele tasuta.

Kuutsemäe pakub mäesuusa- ja lumelauahuvilistele seitsme erineva raskusastmega laskumisnõlva, mille pikkused varieeruvad 214 meetrist 514 meetrini.

Kõigil külastajatel on turvalisuse huvides vajalik tutvuda Kuutsemäe puhkekeskuse veebilehel oleva mäekoodeksiga ja suusalifti kasutamise reeglitega.

Spordivarustuse saab rentida nii laps kui ka täiskasvanu. Snowtubing'uks tuleb osta eraldi pilet, mäepilet seal ei kehti. Snowtubing on sobilik lastele alates neljandast eluaastast ning kuni kümneaastased lapsed peavad olema vastutava täiskasvanu järelevalve all.

Väikese Munamäe suusakeskus pakub külastajatele võimalust end suusatamises koolitada.

Väikese Munamäe suusakeskus pakub lisaks mäesuusatamisele ja varustuse rendile ka suusakoolitust, millest on võimalik osa võtta nii üksi kui ka grupiga.

Mäe- ja hooajapiletitel kehtivad soodustused 7-12aastastele lastele ja pensionäridele.

Pühade ajal on keskus pakkunud ka mitmesuguseid muid soodustusi.

Mäel on spetsiaalne sööstlaskumise rada, krossirada ja meditsiinipunkt.

Laste jaoks, kes suurest mäest ei julge alla lasta, on ette valmistatud laugem lastenõlv.

Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus pakub viiel distantsil suusaradasid, kus saab suusatada nii klassikalises kui ka uisustiilis.

Rajad on suhteliselt mägised, kutsutakse ju Põhja-Kõrvemaad Eestimaa Šveitsiks. Pikal distantsil suusatajatele pakutakse joogipunktis sooja teed.

Talvel on põhirõhk küll suusatamisel, kuid ka lapsed, kes suusatada ei taha, leiavad seal endale tegevust. Keskuse juurde ehitatakse piisava lume ja külma korral üks suur mägi, kust lapsed saavad alla lasta snowtube'i, kelgu ja liuguriga.

Lisaks saab osa võtta lumesaani-, räätsa-, uisu- või suusamatkast, kus matka keskel peetakse piknikku kuuma söögi-joogiga. Gruppidele saab korraldada erinevaid seiklusmänge ja fotokoolitusi.

Kütioru puhkekeskus Vastseliina külje all pakub kahe- ja kolmepäevaseid perepakette.

Pakett algab esimesel päeval lõunasöögiga ja lõpeb lõunasöögiga viimasel päeval. Valida saab kahe paketi vahel, kallimal paketil on hinna sees mäesuusavarustuse rent. See lihtsustab edasi-tagasi sõitmist, sest tihti ei taha kogu pere spordivarustus ühte tavamõõtu autosse ära mahtuda ja selleks tuleb rentida katuseboks.

Eriti sobilik on varustuse rent peredele, kel oma mäesuusavarustust polegi.

Kes paketti endale osta ei soovi, saab soetada mäepiletid, rentida varustuse ja ka ööbida.

Otepääl on avatud snowtubing'u keskus, mis pakub tegevust kogu perele, eelkõige lastele.

Pargis on erineva pikkusega laskumisrajad ja muud atraktsioonid.

Lisaks pakutakse lapsevanematele võimalust lastehoiuks, kui vanemad soovivad minna mäele või murdmaaradadele, kuid lapsed ei jõua sammu pidada.

Laste käsutuses on vastavalt vanemate soovile snowtubing'u rajad, lustakas karussell ja kelgumägi.

Hetkel kuum