Koger Partnerid: meie ehitajate palgakasvu enam ei näe

21. jaanuar 2008, 17:02

Koger Partnerid juhataja Andres Pärloja
sõnul nemad sel aastal ehitusturul palgakasvu enam ei näe.

„Kui aasta lõikes kasvasid tööjõukulud 22%, siis viimaste kvartalite võrdlus näitab 14% kasvu, ning kui võrrelda omavahel 2007. aasta III ja IV kvartalit, siis kasvu praktiliselt enam ei olnud. Seega on jahtuva kinnisvaraturu taustal ka ehituse tööjõukulude kasv selgelt pidurdumas. Kui turunõudlus väheneb, läheb konkurents kindlasti karmimaks. Kasvav konkurents tähendab kindlasti ka tugevat survet kulude allatoomiseks,“ kommenteeris Pärloja.

„Meie täna turul palgakasvu enam ei näe - statistika kajastab reaalsust alati väikese viivisega,“ nentis Pärloja.

Koger Partnerid teostavad peatöövõttu ja projektijuhtimist ning ise ehitustöölisi palgal ei hoia. „Me töötame alltöövõtjate kaudu,“ lisas ta.

Mis võiks ehitajate palku sel aastal oodata? „Meie ehitustööliste palgatõusu 2008. aastal kindlasti ette ei näe, pigem vastupidi. Ehituse projekti- ja objektijuhtide palgatase jääb ilmselt 2007. aasta tasemele. Ehitusturg peab valmis olema elamuehitusmahtude oluliseks vähenemiseks. Palju suuri elamuarendusprojekte on külmutatud ja uusi ei alustata. Oma käibe- ja kasumieesmärkide saavutamiseks peavad ehitusettevõtted leidma lisavõimalusi lisaks üldehitusele ka teistest ehitussektori valdkondadest,“ kommenteeris Pärloja.

Tema sõnul langeb sellel aastal ehitusaktiivsus elamuehituses veelgi. „Elamuehituses ilmselt küll. Ehitusturu aktiivsus tervikuna sõltub sellest, kui palju suudavad teised turu valdkonnad - teed, keskkond, sadamad jne - elamuehitusmahtude langust kompenseerida,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2008, 17:02
Otsi:

Ava täpsem otsing