Väärtpaberite kindlustajad on turul järgmine kellapomm

24. jaanuar 2008, 12:50

Kuigi eile aktsiaturud kergelt taastusid,
on USA võimud asunud tegelema järgmise potentsiaalse ohuga: kahe nõrgestatud
seisus suure kindlustusfirmaga, kes on kaotuste vastu kindlustanud üle triljoni
dollari väärtuses võlakirju.

Võimud kardavad ahelreaktsiooni, kus võlakirjade kindlustajad MBIA ja Ambac ei suudaks investoritele kahjusid kinni maksta, kui laenajatelt raha neile tagasi ei tule, kirjutas täna New York Times. See võiks tuua võlakirjade omanikele, sealhulgas paljudele pankadele ja pensionifondidele, kaasa miljardeid dollareid ettenägematuid kahjusid, õõnestades usaldust rahandussüsteemi suhtes.

Võimaliku kriisi ärahoidmiseks kohtusid kindlustussektori järelevalvajad eile tosina panga esindajatega arutamaks võimalusi elustada kindlustusfirmasid värske kapitali süstidega. See toimuks sarnaselt sellega, kui Wall Streeti firmad pöördusid hiljuti investorite poole väljastpoolt pärast kinnisvaraga seonduvaid ränki kaotusi. Kuigi pole teada, kas ja milliseid samme täpselt pangad ja võimud astuvad, oli kindlustusfirmade puhul juttu kuni 15 mld dollari süstimisest, rääkisid ajalehele kompetentsed allikad, kes asja tundlikkuse tõttu soovisid jääda anonüümseks.

Oht, et kasvõi ühe suure kindlustaja maksejõuetus tooks kaasa kaotuste ahelreaktsioni üle finantsmaailma, oli tegur ka USA keskpanga üleeilse otsuse puhul intressimäärade alandamisest investorite rahustamise eesmärgil. Uudis eilsest kindlustusalasest kohtumisest oli abiks ka aktsiaturul. Konkreetselt kindlustusfirmade puhul tõusis MBIA ligi kolmandiku ja Ambac 72%. Siiski on nende hinnad kaugel allpool taset, mis oli enne kinnisvaralaenude hävingu ulatuse teatavaks saamist.

Traditsiooniliselt on võlakirjade kindlustamine olnud madala riskiga äri. Riigi ja omavalitsuse võlakirjadega läks harva midagi viltu. Viimastel aastatel on kindlustajad üha rohkem garanteerinud aga ka kinnisvaratagatistega seotud võlakirju ning see ohutuks peetud äri on osutunud riskantseks.

New Yorgi juhtiv kindlustusjärelevalve ametnik Eric R. Dinallo kõneles ajalehe teatel vajadusest võtta midagi ette 48 tunni jooksul, enne kui krediidireitingu firmad hakkaks kindlustusfirmade reitinguid langetama. Kõrge reiting on neile tegutsemiseks eluliselt vajalik. Dinallo pidas ka otsekõnelusi suurpankade esindajatega, kelle hulgas olid Citigroup, Goldman Sachs ja Merrill Lynch.

Eelmisel nädalal alandas Fitch Ambac`i reitingut A3-lt A2-le. MBIA-l on endiselt A3 reiting Fitchilt ning kahelt teiselt agentuurilt (Standard Poor`s ja Moody`s).

Asjatundjad viitasid ajalehes sellele, et 15 mld dollarit võib kulutamiseks tunduda suur raha, kuid seda mitte tehes võiks kahjud olla kordades suuremad. Egan-Jones reitinguagentuuri teatel võib tegelik rahavajadus kindlustajate reitingu ja likviidsuse tagamiseks olla koguni 30 mld dollarit. Kindlustaja MBIA on oma vägagi optimistlikus hinnangus öelnud, et halvimal juhul, mis võib tulla ühel juhul 10000-st, võivad näd hävida 10 mld dollariga, mis on kindlustatud 673 mld dollarist võlakirjadest vaid murdosa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 12:49
Otsi:

Ava täpsem otsing