Börsikommentaar: hullumeelne päev USA aktsiaturgudel

24. jaanuar 2008, 10:18

Eilset kauplemispäeva USA aktsiaturgudel
võib lugeda tõeliselt hullumeelseks päevaks, sest tugeva langusega alustanud
indeksid pöörasid päeva lõpuks veel tugevamale tõusule.

Keskpäevaks 11654,98 punktini ehk 2,6 protsenti teisipäevasest sulgumisest madalamale langenud Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis kauplemispäeva lõpuks 2,5 protsenti 12270,17 punktini. Päeva madalaimast punktist tegi see 632-punktilise ehk enam kui viieprotsendilise tõusu. (Erinevalt Euroopa investoritest, jälgivad USA investorid liikumisi punktides, protsentidele nad erilist tähelepanu ei pööra). The Wall Street Journali andmetel oli nii suur päevasisene tõus viimati 2002. aasta juulis, mil internetimulli lõhkemisele järgne langev ehk karuturg hakkas lõppema. Alates 1995. aastast on Dow-l enam kui 500-punktilisi liikumisi olnud vaid üheksal päeval.

Aktsiate hinnaralli läks lahti kauplemise viimasel tunnil, mil hakkasid liikuma kuuldused, et kindlustusturgu reguleerivad tippametnikud on kohtunud suurte investeerimisfirmade juhtidega arutamaks kuidas stabiliseerida ja aidata hädast välja suuri võlakirjadega tegelevaid kindlustusfirmasid. Nii hüppasid suurte kindlustusfirmade nagu MBIA aktsia hind 33 protsenti ning Ambac Financial Group aktsia hind koguni 78 protsenti.

Suure hinnaralli tegid läbi ka terve rea investeerimispankade aktsiad. JP Morgani aktsia hind hüppas 12 protsenti 45,72 dollarini, Bank of America aktsia hind kerkis 8,5 protsenti 4,57 dollarini, mis on selle suurim tõus viimase üheksa aasta jooksul. Citigroupi aktsia hind hüppas 8,03 protsenti 26,44 dollarini, mis on aktsia suurim hinnatõus alates 2002. aasta oktoobrist. Investeerimispank Bear Stearns soovitas osta suurte pankade aktsiaid, sest varasematel aegadel on neil läinud paremini just nendel perioodidel, mil USA keskpank on kärpinud agressiivselt baasintresse, kirjutab Bloomberg.

Ehkki peamiselt tehnoloogiasektori hinnaliikumist peegeldav Nasdaqi koondindeks kerkis veidi üle protsendi 2316,41 punktini, varjutas mitme ettevõtte aktsiaid kasumi tulevikuväljavaated. Nii kukkus Motorola aktsia hind 18,75 protsenti 10,01 dollarini, sest kompanii kasum kukkus 84 protsenti 100 miljoni dollarini ehk nelja USA sendini aktsia.

Oluliselt paremini ei läinud ka Apple'i aktsial, mis küll teatas tulemustest, mis olid paremad, kui niigi analüütikud ootasid, aga järgmiste kvartalite prognoos valmistas investoritele selge pettumuse ning aktsia hind kukkus 10,65 protsenti 139,07 dollarini.

Google’i aktsia hind kukkus 6,11 protsenti 548,62 dollarini. Investorid on mures kulutuste pärast, mida otsingumootorifirma teeb mobiilside sfääris ning samuti ollakse ettevaatlikud reklaamitulude osas. Google avaldab neljanda kvartali tulemused 31. jaanuaril pärast turgude sulgemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing