Enn Heinsoo • 30 jaanuar 2008

Failid kustutatud, kas ikka ?on?

Faili peal klikkimise ja kustutusklahvi vajutamise järel saab dokumendi kätte veel nii kõvakettalt kui ka mälupulgalt. Samuti salvestavad pärast printimist andmeid paljud printerid ning faksiaparaadid.

Tavakasutajal, kelle arvutis pole tundlikke faile, mis võiks KAPOt või hoopis mõnda kurjamit huvitada, võib olla piisav spetsiaalsete kustutustarkvarade kasutamine. Sellised tarkvarad kasutavad üldjuhul meetodit, kus failide endine asukoht kirjutatakse korduvalt üle, et sealt poleks võimalik enam midagi varasemat taastada. Sellise meetodiga saab tühjendada ka mälupulki, printeri kõvakettaid jm.

Teine võimalus on kõvaketaste puhul magnetiline hävitamine, mis muudab ketta kasutuskõlbmatuks, kuid puudub ka garantii, et andmed läinud on. Sama kehtib ka andmekandjate füüsilise hävitamise, ehk julma lõhkumise kohta.

Kui korduv ülekirjutamine ei anna garantiid, et kõik andmed on lõplikult läinud, siis tootel on olemas kõvaketastesse sisseehitatud funktsioon secure erase, mis suudab väidetavalt andmeid täielikult kaotada nii, et KAPO, CIA jt jäävad näppu imema. Selline toode on näiteks HMSi Digital Shredder. Seadme maaletooja Eestis, Varmarpartner OÜ juhatuse liige Riho Saksus rääkis, et Digital Shredder kasutab andmete kustutamiseks kõvakettatootjate sama käsku nimega secure erase.

"Turvaline kustutamine on algoritm, mis on sisse ehitatud kaasaegsete kõvaketaste püsivarasse, eemaldamaks kõik kettal olevad andmed kohtulikult taastamatuks," rääkis ta.

Kasutuselt kõrvaldamise lahendusena võeti turvaline kustutamine kõvakettatootjate poolt tarvitusele 2002. aastal.

See tähendab, et vanemate kõvaketaste puhul Digital Shredder garanteeritult ei aita. Küll aitab Digital Shredder aga paljude katkiste kõvaketaste puhul, mida ka arvuti enam ära ei tunne.

Seadmega kõvaketta puhastamist testinud Bait Partnersi juhatuse liikme John Lindmani arvates oli tulemus Digital Shredderiga väga hea ning kõvaketas, mis nendeni jõudis oli täiesti puhas.

"Lõpptulemus vastab tootjapoolsetele lubadustele," lisas Lindman.

Digital Shredderi peamine miinus on toote hind, mis on ligi 200 000 krooni, millele lisandub ka käibemaks. Siinkohal tuleb inimesel, kes soovib andmeid jäädavalt kustutada, ise hinnata, kui tundlikud need andmed ikka on.

Kui jääda tarkvaralise ülekirjutamise juurde, tuleb meeles pidada, et kui sellise kustutamisega andmekandjalt üksikuid faile kustutades alustada, siis varemkustutatud andmed on tõenäoliselt veel kõvakettal alles.

Eesti politseis on kasutusel tuhandeid kõvakettaid, mis sisaldavad endas hulganisti tundlikke andmeid. Masinad vananevad ja seadmete mahakandmise käigus oleme pidanud kõvakettad füüsiliselt hävitama, kuid paljud kettad saaks ka uuesti kasutusele võtta mõnes teises kohas.

Selleks otstarbeks oleme kasutanud erinevaid ketastelt andmete hävitamise võimalusi, kuid nad pole meie jaoks nii efektiivsed tundud ja samuti võtab see protsess tohutult aega. Parim variant oleks kõvakettaid tühjendav seade, mis oleks eraldiseisev ja sõltumatu operatsioonisüsteemist.

Väliste andmekandjate andmete hävitamiseks kasutame tarkvaraprogrammi Eraser. Füüsilist hävitamist kasutame, kui seade enam mingil põhjusel ei tööta.

Samuti kasutame välistel seadmetel, eriti USB-pulkadel andmete krüpteerimise programmi Truecrypt, millega kaitseme andmeid juba eelnevalt, sama kehtib ka sülearvutite kohta, kus on kasutusel ketta krüpteerimistarkvara, mille jätan siin kohal nimetamata.

Siiani oleme ketaste hävitamiseks omi jõude kasutanud.

Hetkel kuum