Monopoliuurijate segamise eest tuli 38 miljonit eurot trahvi

31. jaanuar 2008, 17:02

Saksamaa juhtiv energiakontsern E.ON sai 38
miljonit eurot trahvi monopolidevastase uurimise käigus pitseeritud ruumi
sissekäigul pitseri rikkumise eest.

Tegu on esmakordse taolise rikkumisega ELi uurimiste puhul, kirjutas Bloomberg. Monopolidevastase uurimise tulemusena võib ettevõte saada väga suuri trahve ning see võib tuua kaasa katseid tõendeid varjata. Euroopa seaduste kohaselt saab uurimise ajal ruumi sisenemiseks seatud tõkke kõrvaldamise eest ettevõtet trahvida ühe protsendiga tema aastakäibest. E.ONil oli 2007. a käive 28,4 mld dollarit.

Uurimist E.ONi ja Prantsusmaa suurima energiaettevõtte Gaz de France vahel sõlmitud võimaliku salaleppe osas alustati 2006. a. Euroopa Komisjoni andmeil lepiti kokku mitte sekkuda teineteise koduturule eesmärgiga võimaldada mõlemal nautida kodumaa energiasektoris monopoolset seisundit. 2006. a mais tegid euroliidu monopolidevastase tegevuse ametnikud Saksa firma peakorterisse Münchenis kahepäevase üllatusvisiidi otsimaks tõendeid võimalikest hinnakokkulepetest ja lubamatutest ärivõtetest. Selle käigus pitseeriti ka ruume.

E.ON teatas oma eilses avalduses, et kaebab trahviotsuse edasi. Ettevõtte teatel ei ole keegi rikkunud pitserit, avanud pitseeritud ust ega kõrvaldanud mingeid dokumente.

Uurijate pitserid on plastist, kui need eemaldada, ilmub selle pinnal nähtavale sõna “kehtetu”. Reidi ajal pitseeritakse ruume, et inspekteerijate äraolekul ei saaks tundlikke dokumente kõrvaldada. Kui uurijad reidi teisel päeval tulid oma tööd jätkama, oli ühel eelmisel õhtul paigaldatud pitseril selgelt näha “kehtetu”. Lisaks leiti liimijälgi märgina sellest, et keegi oli proovinud vahepeal eemaldatud pitserit tagasi panna.

E.ONi väitel oli uurijate käes tolle ruumi ainus võti. Hiljem leiti, et kasutuses oli veel 20 võtit. Edasi on ettevõte end õigustanud väitega, et pitserit kahjustas kõrvalruumis mööbli nihutamisel tekkinud vibratsioon, lisaks oli ruumis pitseri jaoks liiga niiske õhk. Neid argumente otsust tehes arvesse ei võetud.

“Sõltumata sellest, kas seda tehti kogemata või tahtlikult, on see väga tõsine asi ning komisjon ei saa sellist vastutöötamist sallida,” ütles uurimist teostava komisjoni esindaja Jonathan Todd pressikonverentsil Brüsselis. ELi konkurentsivoliniku Neelie Kroesi sõnul on trahv selge sõnum kõigile ettevõtetele, et komisjoni uurimiste takistamine ei tasu ära.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. August 2008, 17:47
Otsi:

Ava täpsem otsing