Lihtsalt hunnikus lauad-prussid kaarduvad kolme-nelja päevaga

Siim Sultson 13. veebruar 2008, 00:00

"Kuiv puit peaks olema ruumis, siis ei saa see kindlasti märjaks," soovitas Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektori asetäitja Märt Riistop.

Samas võib tema kinnitusel olla tavaline hööveldamata karkasspuit ka lihtsalt katuse all. Kui aga ostetakse kuivatist läbikäinud saematerjal, siis võib see olla tihedas pakis koguni paar kuud. Samas tuleb tema hoiatusel jälgida, et pakkekile ei oleks tavaline plastikaat, vaid võimalikku kogunevat niiskust välja laskev kate.

Teisalt aga tuleks lahtiselt ostetud lauad ja prussid kiiresti ladustada, sest juba kolme-nelja päeva möödudes tõmbavad need lihtsalt hunnikus olles kaardu ja on ehitusel raskesti kasutatavad. Korralikult ladustamata saematerjal imeb endasse maapinna ja sademete niiskuse, mis ajapikku soodustab puidu pinnal sine teket.

Sine on omakorda soodsaks pinnaseks erinevatele puidu seenhaigustele, mis sellest nakkunud saematerjali kasutamisel ehitusel levivad terves hoones.

Kuuse puhul, tulenevalt selle tugevamast struktuurist on sine oht väiksem. Harvemal juhul läheb kuusk mustaks. Mänd allub sinele rohkem. Samas ei muuda sine Riistopi seletusel puidu tugevust, küll aga rikub välimuse ja lühendab selle eluiga.

Korraliku virna ülesanne on kaitsta saematerjali otsese vihma ja pleegitava päikese eest. Aastakümneid seisnud laua- ja prussivirnad on Riistopi kinnitusel eriti hinnas, kuna selline saematerjal on stabiilne ja väga kuiv.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing