Katri Soe • 17. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Saksa maksuskandaal saab hoogu juurde

Austria ja Šveitsi vahel asuvasse tillukesse Liechtensteini vürstiriiki võis voolata Saksa maksuametist mööda erinevatel hinnangutel 300 miljonit kuni 4 miljardit eurot.

Uurimise all on vähemalt 900 isikut, kes omasid arveid Liechtensteini vürstiperekonnale kuuluvas LGT pangas ja kelle puhul võib kahtlustada maksudest kõrvalehoidmist.

Nüüdseks on ka selgunud, kuidas jõudsid kiivalt pangasaladust hoidva Liechtensteini panga kliendiandmed Saksa teabeameti valdusesse: DVD andmetega toimetas teabeametisse keegi avalikkusele tundmatu isik 2006. aastal, kes sai selle info eest riigilt 4,2 miljonit eurot vaevatasu.

Juba algaval nädalal toimuvad uued läbiotsimised maksupettustes kahtlustatavate juures. Eeldatavasti on tegemist prominentsete isikutega. Esimene ohver oli neljapäeval Saksa Posti kauaaegne juht ja Deutsche Telekomi järelevalvenõukogu liige Klaus Zumwinkel, kelle villa ja kontor põhjalikult läbi otsiti. Zumwinkel ise lasti pärast ülekuulamist suure kautsjoni vastu taas vabadusse. Maksupettuses süüdimõistmise korral võib teda oodata viieaastane vanglakaristus.

Rahandusministeerium on teatanud, et kõik, kel südametunnistus on maksmata maksude pärast must, end vabatahtlikult üles annaksid - maksuseaduste järgi pääseb sellisel juhul karistusest.

Suuri Liechtensteini pankade ja sihtasutustega seotud maksupettusi on Saksamaal avastatud varemgi. Saksamaa ekspresident Roman Herzog kritiseeris seoses värskelt lahvatanud skandaaliga Saksa maksuseaduses olevaid auke, mis pettuse võimalikuks teevad.

Ühtlasi väljendas Herzog hämmingut selle üle, et selline mees nagu Zumwinkel maksudest kõrvalehoidmist vajalikuks peab. Nagu kirjutab tabloidleht Bild-Zeitung, ei pea Zumwinkel tuleviku pärast muret tundma. Seadus näeb talle ette 1 miljoni euro suuruse aastapensioni - 90 000 eurot kuus. Zumwinkeli palk oli möödunud aastal 1,428 miljonit eurot.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt