Must hinnakiri: seadusemuudatus – ligi kolm miljonit

19. veebruar 2008, 14:20

Kompromat.ru andmetel maksab
seadusemuudatus 250 000 dollarit ehk ligi kolm miljonit krooni. Ümbrikku
libistades saab ka koha parteinimekirjas, pangalaenu ning kohtuotsuse.

Ühiskondliku projekteerimise instituudi INOP ja Võrdlevate sotsiaalsete uuringute instituudi Cessi andmetel eksisteerivad Venemaal altkäemaksud igas äri- ja riigijuhtimise valdkonnas.

Altkäemaksude-pististe hinnakiri on järgmine.

Koht parteinimekirjas - 2-5 miljonit dollarit (21,3-53,1 miljonit krooni);
seadusemuudatus - 250 000 dollarit (2,7 miljonit krooni);
riigitellimus - 20% tellimuse maksumusest;
osalemine rahvuslikes projektides – 30-40% projekti maksumusest;
tehingu sõlmimine - 1/3 tehingu maksumusest;
ametniku abi – 10% kasumist;
tollimaksu alandamine – 30-50% vähemmakstud summast;
maksuvõla kustutamine – 1000 dollarit kuni 30-40% vähemmakstud summast;
pangalaen – 5% laenuvõtjale ülekantud summast;
kohtuprotsessi võitmine – 10% hagi hinnast;
heategeva fondi toetus – 20-30% toetussummast;
ametniku pidev kritiseerimine televisioonis – 20 000 dollarit kuus (212 582 krooni kuus).

Venemaa ülemkohtus valitsust esindav Mihhail Braštševski kommenteeris Komsomolskaja Pravdale: "Mul on väga hea näitlik lugu. Viis aastat tagasi tahtis üks minu tuttavatest, kes pole just kõige viletsamal järjel, otsida omale rahulikumat tegevust. Ja tõsiseltvõetavad inimesed panid tema jaoks kokku nimekirja vabadest ametikohtadest. Seal oli ministritool ja teisi juhtivaid ametikohti. Iga vakantse koha taga seisid numbrid. Aseministri koht maksis 5 miljonit dollarit, aga ühe suure riigifirma (Gazpromi - toim.) ehitusosakonna juhi koht - 12 miljonit dollarit!"

Praegune Venemaa altkäemaksude hinnakiri pandi kokku 36 eksperdi abil. Uuringu korraldajad nende nimesid ei avalda, ent INOPi asedirektor Mihhail Rogožnikov Rogožnikov ütles, et kõik küsitletud olid seotud selle valdkonnaga, millest nad rääkisid.

Gazprom ei pidanud vajalikuks altkäemaksude teemat kommenteerida. Samas on teada, et Gazprom omandas ebatavaliselt soodsalt ettevõtete Nortgaz ja Sahhalin-2 varad.

Küsitletute andmeil kirjutab Transneft igal aastal vastavalt kehtestatud normatiividele maha 2% naftast, mida on rohkem kui 4 miljardit tonni. Rahasse ümber arvestatult kaob n-ö lekete tõttu 1,5-2 miljardit dollarit (15,9-21,3 miljardit krooni).

Vene kohtunike altkäemaksulembus väheneb, lisas uuring. Altkäemaks lokkavat aga kohalikes omavalitsustes, kus see on seotud eelkõige maa müügiga. Kõige altkäemaksulembesemad olevat keskastme juhid ja keskastme ametnikud. Tippjuhtide ning tippametnike äraostmise kohta on vähem andmeid, ent tipus liikuvad summad on keskmistest altkäemaksudest tunduvalt suuremad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2008, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing