Reostus sunnib sugu muutma

19. veebruar 2008, 12:26

Heitveena veekogudesse jõudev
antibeebipillidest pärit kunstlik naissuguhormoon östrogeen keerab kalade
suguelu pea peale.

Kanada bioloogid on põhjaliku seitsmeaastase uuringu käigus tõestanud, et ka imeväikesed östrogeenikogused heitvees võivad mõjuda hävitavalt jõgedes inimasundusest allavoolu elavatele kalapopulatsioonidele, kirjutas Science Daily.

New Brunswicki teadlased eesotsas Karen Kidd’iga kinnitavad ka varem tuntud tõsiasja, et antibeebipillides sisalduv kunstlik östrogeen keerab kalade suguelu pea peale. Östrogeeniga kokku puutuvad isased kalad muutuvad emasemaks ning hakkavad tootma munarakuvalku, mida normaalselt toodavad emased kalad. Emastel kaladel aga aeglustab lisaöstrogeen sugulist küpsemist ning kalamarja tootmist.

"Seda on juba mõnda aega teatud, et östrogeen mõjutab kalade paljunemist, kuid oma uurimuses näitasime östrogeeni pikemajalist mõju looduslikule kalapopulatsioonile,” seletas Kidd. „Suutsime näidata, et östrogeen võib ajapikku hävitada terve väikeste kalade populatsiooni, kes omakorda peaksid olema põhiliseks toiduallikaks suurematele kaladele.”

Et paremini mõista östrogeeni mõju kaladele, uurisid teadlased seitsme aasta jooksul põhjalikult terve väikese katsejärve elustikku. Kolmel suvel lisasid nad väikestes kogustes antibeebipillides sisalduvat sünteetilist östrogeeni, jäljendades heitveega veekogudesse sattuvaid koguseid.

Krooniline östrogeeniga kokkupuutumine hävitas peaaegu täielikult järve lepamaimude populatsiooni, samuti vähenes oluliselt suuremate röövkalade – forellide ja karpkalade arvukus.

Kui heitvee puhastamisel östrogeen eemaldada, saab tehtud kurja tagasi pöörata. Kolm aastat pärast katsejärve östrogeeniga reostamise lõpetamist leidsid teadlased, et lepamaimude populatsioon oli taastumas. Kidd lisas: "Minu jaoks on see hea sõnum. Nüüd teame, et pärast stressori eemaldamist ökosüsteemist on olemas hea võimalus sealsete kalapopulatsioonide taastumiseks.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2008, 12:26
Otsi:

Ava täpsem otsing