Aasta lõpuks oodatakse Euribori langemist alla 4%

08. aprill 2008, 09:59

Hansapanga praeguse prognoosi kohaselt on 6
kuu Euribori langemist 2008. aasta lõpuks oodata alla 4% taseme.

See toob kaasa maksekoormuse vähenemise, kirjutas Hansapanga eluasemelaenu finantseerimise osakonna arendus ja analüüsijuht Kersti Arro Äripäeva erilehes Kinnisvara.

2007. jaanuaris oli 6 kuu Euribor 0,27% võrra madalam kui viie aasta euro intress, mis tingis umbes 160 krooni väiksema kuumakse. 6 kuu Euribor tõusis aasta jooksul 0,82% võrra, viies maksekoormuse umbes 330 krooni kõrgemaks võrreldes samal ajal fikseeritud intressiga laenu võtnud kliendi kuumaksega.

Kas intressi fikseerimine tasub ära või mitte, saab otsustada alles fikseeringuperioodi möödudes. Kui üldine intressitase on olnud languses võib juhtuda, et intressi fikseerimine on kokkuvõttes isegi kallim. Seega fikseeritud intressimäära valimisel tuleb valmis olla ka suuremaks intressikuluks võrreldes ujuva intressiga laenudega. Kõrgem intressikulu on justkui maksekoormuse tõusu eest kaitsva kindlustuse makse. Kindlustusfirma ei väida, et vara saab kahjustatud või hävib, kuid kui see juhtub, on klient kaitstud.

Eestis ei ole aga kodulaenude ajalugu veel kuigi pikk, umbes 12 aastat, mille jooksul on suurem intressitõus toimunud vaid kahel korral, maist 1999 kuni novembrini 2000, mil 6 kuu Euribor liikus 2,60%-lt 5,20%-le ning 2005. a suvest 2007. aasta lõpuni, mil 6 kuu Euribor liikus 2,11%-lt 4,90% piirimaile.

Viimatine intressitõus mõjutas juba küllalt suurt hulka meie peredest ning saab öelda, et klientide riskiteadlikus on uuele tasemele liikunud. 2007. aastal suurenes märgatavalt fikseeritud intressiga laenude võtmine, moodustades kogumüügist umbes 12%. Lisaks kasutasid intressi fikseerimise võimalust paljud varem ujuva intressiga laenu võtnud pered, vormistades laenu ümber fikseeritud intressiga tooteks. Samas, pikema ajalooga turgudel, kus kliendid on läbi elanud väga kiireid ja järske intressitõuse, on fikseeritud intressiga laenamine tunduvalt laiemalt levinud. Näiteks Inglismaal moodustavad fikseeritud intressiga laenud umbes 70% pikaajalistest laenude müügist.

Hea näide ujuva ja fikseeritud intressi mõjust igakuisele laenumaksele on 2007. aasta, mil 6 kuu Euribori tõusis märgatavalt, näites on aluseks laen summas 1 milj krooni, pikkusega 30 aastat:

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. June 2008, 15:48
Otsi:

Ava täpsem otsing