Merike Lees • 1. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Aiaraamatute valik rikkalik

Mahlaka keelekasutusega Jüri Annist kirjutab oma uues raamatus põhjalikult läbi kõikvõimalike puude-põõsaste ja hekkide, aga ka püsikute, ronitaimede, rooside, elulõngade, rododendronite, alpi- ja moldaia taimede ning potitaimede istutamise põhitõed ja praktilised nipid. See on kindlasti raamat, mille läbilugemine aitab aiapidajal tulevikus istutusvigade tegemiselt raha säästa.

Aed on rohkemat kui murulapp ja paar lillepotti - see on meie isikupära väljendus. Just üksikasjad eristavad ühte aeda kõigist teistest.

Neljakümne aasta jooksul on Stafford Cliff oma reisidel külastanud sadu imelisi aedu. Tema ainulaadne kujundajapilk on valinud pildistamiseks kõige nupukamaid ja eripärasemaid lahendusi - parimat sellest, mis aednikul valida. Käesolev lummav raamat kõrvutab need pildid kaleidoskoopiliselt, moodustades inspiratsiooni ja kujundusabi täieliku andmebaasi. Ideid on autor kogunud tervest maailmast - nii Inglismaa mõisaparkidest kui ka Jaapani linnamajade siseaedadest -, mis laiendab iga aedniku silmaringi.

Hea plaan on kaunilt kujundatud aia alus. Kahjuks pole aga paljudel aega ega raha, et plaani koostada või tellida. See raamat pakub teile enam kui 140 valmis aiaplaani, mis on rahvusvaheliselt tunnustatud aiakujundajate koostatud. Väikeste kohendustega võib neil plaanidel leiduvaid ideid kasutada ükskõik millises aias või kliimas.

Tegemist on praktilise ja inspireeriva käsiraamatuga, mis kirjeldab aastaaegade kaupa toimetusi, mida tuleks teha nii aias kui ka toas aknalaual.

Siit leiab näpunäiteid aia mullatööde, taimede istutamise ja lõikamise, seemnete külvamise, taimede ettekasvatamise ja potitaimedelt istikute võtmise kohta. Võtteid ja töökirjeldusi illustreerivad selged ja arusaadavad joonised.

Aed võib olla igaühel. Kui pole ruumi või võimalust puude-põõsaste või peenra jaoks, võib pottides kasvatada peaaegu kõike. Rõdukasti sobib suurepäraselt maitsetaimede aed. Vaasides, pottides võib suurepäraselt kasvatada köögivilja või toe najale panna ronima elulõnga. Isegi fuksiapuid saab kasvatada, kõikvõimalikest lilledest rääkimata.

Sellest raamatust leiate nõuandeid, kuidas potte valida, kuidas taimi sellistes kasvutingimustes lopsakana hoida, kuidas neid kokku sobitada ja tagada, et potiaed on aasta läbi kaunis.

Aial on palju funktsioone. Ühest küljest on see kohtumispaik, kus suheldakse perekonna ja sõpradega, teisalt minnakse sinna lõdvestuma - see on oaas, mis annab jõudu. Kunagi varem pole aedadesse ehitatud kividest müüre ja käiguteid nii usinasti kui praegu. Kivi on vastupidav ja vähest hoolt vajav materjal, mis muutub aastatega vaid kaunimaks. Aiateed ja -müürid pakuvad sageli võimalusi realiseerida häid lahendusi ja ideid, ühtlasi on see meelepärane tegevus aiahuvilistele, kes tahavad teha kõike oma kätega.

Paljud unistavad oma rohelisest oaasist, kus lõõgastuda ja jõudu koguda. Unistuste aed võib välja näha väga erinev. See võib olla suur või väike, looduslähedane või formaalne, võib olla täidetud ainult põllulilledega - mingit kindlat reeglit ei ole. Kõige tähtsam on, et see oleks koht, kus su isiklikel unistustel on vaba mänguruum ning et see oleks meeldiv paik, kus sa ennast kõige paremini tunned.

Selles raamatus käsitletakse erinevaid unistuste aedu, pakkudes lugejale ideid oma aia rajamisel või inspireerides, söandamaks teha seda, millest on ammu unistatud.

Igaüks võib alustada algusest ja õppida, kuidas luua oma unelmate aed.

Algajale aednikule, käsitleb aia planeerimise ja kujundamise põhitõdesid, raamat näitab, kuidas valida oma aeda kõige paremini sobivaid taimi ja kuidas neid tippvormis hoida.

Kim Wilde jagab teiega oma kogemusi, mis tegid temast Chelsea kuldmedali võitja, ja pakub teile inspiratsiooni, et muuta teie enda rohelised mõtted lokkavaks reaalsuseks.

Raamatus pakutakse välja 40 erinevat näidisaeda -tillukesest rõduaiast suure taluaiani, väikesest linnaaiast tuulise mereäärse krundini - ning soovitused, kuidas neid aedu kujundada ja rajada.

Siin on erinevatesse looduslikesse tingimustesse sobivaid aedu ning erineval aianduslikul tasemel aedu, sealhulgas kavandid noore pere jaoks, kus tuleb arvestada lastega ning väga hõivatud eluviisiga inimestega. Loomulikult ei puudu traditsioonilisemad kavandid inimestele, kes naudivad aias tegutsemist ning kellele meeldib taimede eest hoolitseda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt