IMF: tarbijad on juba piisavalt ettevaatlikud

Agnes Ojala 19. mai 2008, 14:16

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Eestit
väisanud delegatsiooni juht Franciszek Rozwadowski leiab, et tarbijate
kindlustunne võiks tõusta.

„Ma ei ole küll majapidamistele nõuandja, kuid suur osa majanduskasvu pidurdumisest on tulnud sellest, et inimesed on võrreldes varasemaga palju ettevaatlikumad. Kulutamise asemel säästetakse,“ rääkis Rozwadowski.

„Jah, olukord on muutunud. Inimesed peavad arvestama, et palk ei saa iga aasta 20% tõusta ja et töö kaotades ei ole enam viit uut kohta ootamas,“ märkis ta.

IMFi esindaja sõnul on see iseenesest hea, kuid veelgi ettevaatlikum olla ei ole tema hinnangul põhjust.

Valuutafondi avaldatud raportis on välja toodud, et siinse majanduskasvu taastumine sõltub suurel määral majanduse konkurentsivõimest.

„Tarbimine jääb tõenäoliselt vaoshoituks, kuina suurenenud ebakindluse tingimustes on majapidamised hakanud säästma, et oma finantsseisu ebakindlama tuleviku vastu kindlustada. Seetõttu sõltub majanduskasvu taastumine eelkõige ekspordi ja investeeringute elavnemisest. Selleks, et investeeringute kasv taastuks ning eksportijad oleksid suhteliselt aeglase kasvuga üleilmsetel turgudel konkurentsivõimelised, tuleb tagada palgakasvu kooskõla tootlikkuse kasvuga,“ seisab raportis.

IMF prognoosib, et majanduse ebakindel väljavaade ja ettevõtete vähenenud kasumlikkus muudavad palgakasvu aeglasemaks. Siiski on ebaselge, millal nimetatud kohandumine toimub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2008, 12:35
Otsi:

Ava täpsem otsing