Allar Korjas • 1. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

EAS lihtsustas ekspordiks toetuste taotlemist

Äripäev tegi oma juhtkirjas "Bürokraatiavõsast saab ilusa heki" (26.06) ettepaneku eksporditoetuste süsteemi muutmiseks, kuid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) on ettevõtjate soovituste põhjal toetuste taotlemist juba lihtsustanud ning on vajadusel valmis seda tegema ka edaspidi. Samas lehes tingimuste jäikusele viidanud ettevõtjad taotlesid eksporditoetusi aastaid tagasi praeguseks lõppenud toetusprogrammidest, mille tingimused olidki oluliselt karmimad. Käimasoleva eksporditurunduse toetusprogrammi tingimusi on aga EAS oluliselt paindlikumaks muutnud ettevõtete kogemuste ja tagasiside põhjal.

Võrreldes varasema programmiga on oluliselt vähendatud toetuse taotlemiseks nõutavate dokumentide hulka. Toetust saavad taotleda ka alles alustavad ettevõtjad. Laienenud on toetatavate tegevuste loetelu. Näiteks saab nüüd toetust küsida toodete vastavusse viimiseks sihtturu nõuetega, tootenäidiste valmistamiseks, brändide loomiseks ja kaubamärkide registreerimiseks. 50% on suurenenud toetuse maksimumsumma ja rohkem kui kaks korda programmi kogueelarve. Samuti on loobutud taotlusvoorudest - ettevõtjad saavad toetust küsida siis, kui selleks vajadus tekib.

Taotluste õiglaseks hindamiseks on kindlasti ka edaspidi mingi hulk dokumente vaja. Üks olulisem neist on ettevõtte ekspordiplaan. Erinevalt varasemast ei ole võimalik küsida toetust ekspordiplaani koostamiseks ja taotluse kokkupanemiseks teenustöö korras. EASi aastatepikkune kogemus näitab, et parim on ettevõtte enda koostatud ja hoolikalt läbimõeldud ekspordiplaan. Kui plaan tellitakse väliselt konsultandilt, ei saa ekspordist tihti asja ning väljamakstud toetus läheb samuti vett vedama.

Eksporditoetuse taotlemine ei ole kindlasti loterii, nagu väidab Äripäev. Kui tingimused on täidetud, siis võib kindel olla, et toetust ka saadakse. Taotlejaid ei ole ülemäära palju: eksporditurunduse toetusprogrammi 2007-2013 raames on laekunud veidi enam kui 30 taotlust. Välja on makstud toetusi 7 miljoni krooni ulatuses - vähem kui 2% programmi kogumahust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt