Toomas Tool: Ärimees varjus

18. juuli 2008, 07:57

Viimastel nädalatel kinnisvarafirma Arco
Vara üheks suuremaks aktsionäriks tõusnud ärimees Toomas Toolist ei tea keegi
suurt midagi, ajakirjandust pelgab mees kui vanakuradit ennast.

Teada on isegi üks lugu, kus Tool ronis Kroonika fotograafi eest põgenedes lausa laua alla peitu. Samas kuuleme aeg-ajalt Toomas Tooli tegemistest küll kinnisvaraäris või kommunaalvaldkonnas.

Toolist liigub ajakirjanduses vaid kaks fotot, esimene on üle õla vaatav Tool lõunasöögilt laevandusparun Vjatšeslav Leedoga ning teine ühel Kroonika peol mitu aastat tagasi tehtud ähmane ülesvõte.

Toolil on kolm telefoninumbrit. Helistan neist kahele, mis mulle teada. Kumbki ei vasta. Äripartnerid, alluvad ning muidu Tooli tundvad inimesed temast pikemalt rääkida ei soovi.

Ütlevad vaid, et tal on väga konkreetne põhimõte mitte kellegi ees kekutada ega avalikult ennast eksponeerida ning tuttavad aktsepteerivad seda.

Tuttavad väidavad, et suurem jagu ajakirjanduses temast räägitu on täielik jama.

Rääkinud pikalt ühe Tooli tundnud inimesega, uurides pere ja laste kohta, saan päev hiljem kõne, kus palutakse minuga peetud vestluses nimesid mitte mainida. Hakkavad tekkima kahtlused, et mida on mitme tütre isal varjata.

Kõik aga teavad, et mehel on Viimsis tehas ja modellist abikaasa. Et ta omab poolt Tallinna vanalinna ning on võimudele pinnuks silmas kõikjal, kus tegutseb. Olgu siis Riias või Viimsis. Nimelt ei kipu Tool just ülemäära oma hoonete eest hoolitsema.

Läti kesklinnas ühe kohaliku prouaga kahasse suure maja omanik olev Tool pole kunagi seda maja vaatamas käinud. Proua, kes soovis klassitsistlikus stiilis hoone renoveerida, otsis Tooli taga lausa ajalehekuulutuse kaudu. Linn tahab hoone mehelt võõrandada, sest Tool ei tunne laguneva maja seisukorra vastu mingit huvi.

Mõni aeg tagasi hämmastas viimsilasi kohalik varisev ärihoone. "See on tüüpiline selle seltskonna asjaajamine. Seal taga on legendaarne kinnisvaraärimees Toomas Tool, kes oma kinnisvarasse ei investeeri." Nii ütles poeomanik, kes müüs kraami Kaluri tee 3 asuvas endises Kirovi kolhoosi hoones, majas, milles tegutses ka kurikuulus Concordia ülikool, majas, millest kukkus alla üks piirdekonstruktsioon. Diagnoos: halb hooldus.

Või siis Sauna tänava lood, kus ühes BREMi omanduses oleva maja korteris kukkus aastapäevad tagasi sisse jupp lage.

Miks on mees nii hoolimatu Eesti, oma majade ning tegemiste suhtes? Teda tundvad inimesed ütlevad, et tal on nii palju raha, et ei pea enam muretsema.

Tahtis kord üks teine ärimees Toolilt maatükki osta, oli vaja. Apaatne Tool oli aga vastanud, et ei viitsi, mis ta selle rahaga ikka teeb.

Toomas Tooli äripartner ja Tooli firmade juht Rait Lukas ei soovinud oma partneri kohta kommentaare jagada, öeldes resoluutselt, et isegi kaubelda ei ole vaja sellel teemal.

Viimsis Toolile kuuluva lakitud ja litografeeritud metalltaara tootja Printtare juht Rait Kuks sõnas, et ei tahaks Toomas Tooli kohta mindagi öelda. "See tekitaks lihtsalt konflikti. Tool on mees, kes ei taha oma tegemistest rääkida, ega ka, et teised seda teeks," sõnas Kuks.

"Miks ma peaksin teile midagi selgitama, ma ei taha," on Tool aastaid tagasi oma ühes vähestest usutlustest öelnud. "Kõik, mis ajakirjanduses on avaldatud, on absoluutne vale," lisas Tool toona.

Erilist emotsionaalset sidet Eestiga Toolil pole. 2000. aasta märtsis teatas ärimees elanike registrile, et ta pole Eesti elanik. Kolis toona USAsse Miamisse, sealt aga Lätti ning edasi juba praegusesse kodusse pisikesse vürstiriiki. Kui Tool on Eestis, elab ta Kadriorus. Rohkem kui Eestiga ongi Tool seotud Monacoga. Elab kaunis mägilinnas mitusada miljonit maksvas villas, sõidab ringi sigarikujulise kiirpaadiga ning kui küsitakse, millega tegeleb, siis ütleb, et kasvatab lapsi.

Paljud teavad, et on olemas mees nimega Toomas Tool, vähesed teavad, millega ta tegeleb, väga vähesed on teda näinud, enamik aga ei tea, kus ja kes ta tegelikult on. Näiteks praegu ostab nähtamatu kinnisvaramagnaat jupp jupi haaval kokku meie suurimat arendajat Arco Vara.

Tooli firmad ning Tool kui erainvestor on praeguseks ostnud pisut enam kui 10 protsenti Eesti suurima arendaja Arco Vara aktsiatest. Enamiku sellest on Toolile müünud Arti Arakas isiklikult. Kuna Arco Vara aktsia on viimase aastaga odavnenud neli korda, on Tooli investeering igati õigustatud.

Väidetav 10 protsenti aktsiatest annab investeeringu suuruseks 100 miljonit krooni. Me teame ka, et Toomas Tooli äri on kinnisvara. On seda olnud alates 90ndate keskpaigast. Oma äri Mehukatti siirupite ja Royali viina sissetoomisega alustanud Toomas Tooli nimetatakse Tallinna vanalinna kuningaks, kelle kinnisvara väärtus vanalinnas ületab 200 miljoni krooni künnise.

Ta oli üks esimesi, kes sai aru, kui suurtest summadest tegelikult kinnisvaras jutt käib. "Ost kinnisvara alusel" on termin, mille tegi Eestis tuntuks Tool. Lihtsamalt öeldes tähendab see, et ostad ettevõtte vaid selle alusel, mis maad ja majad on bilansis. Ja see, mida firma toodab, pole üldse oluline.

Üks peavõite selliste tehingute reas on Kirovi kalurikolhoosi omandamine. Koos sellega sai Tool endale suure hulga Viimsi poolsaart ja mitu maja Tallinna kesklinnas. Samuti kuuluvad talle suured maa- ja hoonelahmakad Tulika, Madara ja Ülase tänava kandis. Toolile kuulub ka Viimsi kooli hoone.

On teada, et talle kuulub ka piimatööstus Tukumsi linnas Lätis, samuti kinnisvarafirma Riias. Väidetavalt on tal ärihuvisid ka päikeselises Miamis ja Euroopa rikaste lemmikkohas Monacos.

Tooli peamine loogika ärimaastikul lähtub reeglist, et osta kinnisvara palju ja odavalt, kohtades, kuhu hetkel ei ole kogu üldsuse fookus veel pidama jäänud. Kindel kui surm on kinnisvaraäris see, et maa ja hooned odavamaks ei lähe. Kui parasjagu on hinnad maas, siis külmutatakse tegevus ning oodatakse paremaid aegu. Selline loogika teebki Tooli kõige suuremaks kinnisvara omanikuks nii Eestis kui ka Lätis. Mees vaatab ringi ka kaugemal, ajades äri Horvaatias ja Gruusias.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2008, 11:51
Otsi:

Ava täpsem otsing