Täna võidaks napilt Reformierakond Keskerakonna ees

29. august 2008, 20:52

Täna uuringufirma Nordstat poolt avaldatud
uuringu järgi võidaks valimised napilt Reformierakond Keskerakonna ees.

Uuringufirma Norstat poolt teostatud uuringu andmetel suurendas Reformierakond oma toetusprotsenti 37%-le, samas kõige rohkem on oma toetajate arvu suurendanud aga Keskerakond, mida valiks 32% inimestest. Eelmisel kuul tehtud uuringus oli erakonna toetusprotsent 24.

Mõlemad suured erakonnad on oma pooldajate arvu kasvatanud väiksemate arvelt sest neil kõigil on see vähenenud. Isamaa ja Res Publica Liitu valiks 14%, kahanedes ligi kolmandiku jagu eelmise kuuga võrreldes. Sotsiaaldemokraate eelistaks augustis 10% kui juulis eelistas neid 12%, rohelisi aga valiks 5% inimestest ning nende toetus eelmisel kuul oli viiendiku võrra suurem. Valimiskünnisest jääks täiesti välja nagu ka eelmisel kuul Rahvaliit, kelle poolt hääletaks 2 %.

Samas praegu olid kindlad ning hääletama läheks vähem kui pool vastanutest. 18% inimestest ei läheks üldse valima, mis on palju parem kui eelmisel kuul, kui valima ei tahtnud minna 22% elanikkonnast. Samas kindlat eelistust ei oma 36%, mis on natuke rohkem kui eelmise kuu 32%, kuid umbes samapalju kui mais.

Politoloog Rein Toomla sõnul ei ole selles midagi üllatavat, et Reformierakonna toetus on nii kõrge, sest ega nad millegi katastroofilisega hakkama ei ole saanud. Majanduslanguse mõju inimesed veel oma rahakotis ei tunneta ning pikemas perspektiivis muutused on just need mis loevad. Selles uuringus olid muutused võrreldes mais teostatud uuringuga marginaalsed.

Seda, et paljud inimesed ei lähe valima või ei ole oma otsust teinud pidas Toomla ka täiesti tavaliseks sest laias laastus 40% ei viitsi niikuinii valima tulla. Tavaliselt on Toomla sõnul nii, et mida kaugemal on valimised, seda väiksem on potentsiaalsete valima tulijate hulk.

Kui kindlat arvamust mitte omavate hulk oleks märgatavalt suurenenud, siis näitaks see, et rasked ajad majanduses on jõudnud inimeste rahakotini. Kuna keskmine palk on juba üle 13000 krooni siis sellised 1% suurused kõikumised majanduses jäävad rahakoti tasandil märkamatuks. Seda on märgata ka seetõttu, et kindlat eelistust mitte omavate inimeste arv ei ole alates maikuust märgatavalt suurenenud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2008, 21:03
Otsi:

Ava täpsem otsing