Wall Streetil on ühes sektoris ka tõus

27. september 2008, 18:50

Mustad päevad Wall Streetil tõid kaasa
tugeva tõusu musta huumori sektoris, finantskriisi tingimustes võitis ka
poliitik Sarah Palin, kelle kallal ilkumiseks on nüüd naljameestel vähem
mahti.

Mis vahet on Lehmani kauplejal ja tuvil? "A pigeon can still make a deposit on a Ferrari." Tõlkimatu sõnamäng põhineb sissemaksul, mida maakler enam ei saa teha ja hunnikul, mida tuvi luksusauto peale ikka teha saab. Kui reede hommikul muutis Venemaa ära aktsiate lühikeseks müügi keelu, märkisid maaklerid: "Venemaa on nüüd ametlikult vabam turg kui Ameerika." Seda lausunud riskifondi juhtivtöötaja nõudis anonüümsust nagu teisedki selle artikli jaoks küsitletud kolleegid. Nad ei soovinud esineda oma nime all naljategijana tõsiste asjade üle, kirjutas New York Times. "Häda on selles, et see pole eraldiseisev intsident," rääkis teine riskifondi kaupleja, "ei kõlba nalja visata Lehmani ja Morgani üle, kui ise võid olla järgmine."

Lavakoomikud kasutavad samuti finantsvalla sündmusi edukalt oma töös, kuigi rahamaailma peensustest enamik publikust aru ei saa. Varem sel aastal lasi Warren Buffett Berkshire Hathaway aktsionäride aastakoosolekul mängida briti koomikute John Bird`i ja John Fortune` videot. Seal seletab väljamõeldud investeerimispankur George Parr hüpoteeklaenude kriisi: pankur pakib "paha lõhnaga" laenud kokku ja müüb need maha "struktureeritud investeerimisinstrumendi" nime all.

"Asja halb külg on see, et riik peab meid rahaga välja päästma. Hea külg on see, et et saad ühekorraga maksta oma kindlustuse eest, väärtpaberimaaklerile ja eluasemelaenu, kirjutades üheainsa tšeki George Bushi nimele," on stand-up koomiku Barry Weintraub`i sõnavõtt finantsasjus.

Cafepress on ettevõte, kus võid lasta trükkida enda tehtud kujutise või fraasi T-särgile, kohvitassile, kleepsule vms. Nende viimase aja menukid on “Laymenoff Brothers”, “Lehman stockholder: will work for food” ja “Merrill Lynched me” (ligikaudne tõlge: "Vennad vallandajad", "Olen Lehmani aktsionär, nõus töötama toidu eest" ja "Merrill lintšis mu"). Cafepressi asepresidendi Amy Maniatis`i sõnul olid kuni viimaste nädalateni enamus tellimustest poliitilise maiguga, nüüd on aga kriis ja riigi vastavad sammud teemana tugevalt tõusnud. Seoses riigi abiga finantssektorile on rohkenenud vihjed sotsialismile nagu "People’s Republic of Wall Street" ("Wall Streeti Rahvavabariik"), kus keskel on rahandusminister Paulsoni pilt.

Üllatav võitja finantshuumori tõusust on asepresidendi kandidaat Sarah Palin: finantskriisi teema kerkides on ilkumine tema üle tunduvalt vähenenud. "See viis tõesti kõuepilved tema pea kohalt," rääkis New Yorgi Gotham Comedy Club`i osanik Chris Mazzilli, “sellest /finantskriisist - toim./ ei saa rääkimata jätta, eriti veel mitte siin linnas.” Mazzilli kaasosanik samas klubis on põhikohaga Merrill Lynch`is pankur. Põhitöö on tal seni veel alles.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. October 2008, 18:36
Otsi:

Ava täpsem otsing