30. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Internetiettevõtja kosmoseraketti saatis neljandal korral edu

Internetiettevõtja pingutused kosmoselende odavamaks muuta tasusid lõpuks ära, kui tema rakett saadeti pühapäeval Vaikse ookeani lõunaosast orbiidile.

See oli ettevõtte Space Exploration Technologies ehk SpaceX neljas katse saata rakett Falcon 1 orbiidile. Rakett kandis 160-kilost katselasti, kirjutas AP.

"Neljas kord oli õnnelik,” ütles Elon Musk, multimiljonär ja SpaceX asutaja, kes teenis oma varanduse elektroonilise maksesüsteemi PayPal kaasasutajana.

„Maailmas on vaid käputäis riike, kes sellega hakkama on saanud. Tavaliselt on see riigilegi raske ülesanne, aga meie ettevõte sai sellega hakkama, ütles Musk juubeldavatele töötajatele.”

Musk lubas jätkata rakettide orbiidile saatmist, kinnitades, et ettevõte on eelmistele sõitudele takistusteks saanud tehnilised probleemid lahendanud.

Eelmisel kuul kaotas SpaceX kolm USA valitsuse satelliiti ja tuhastatud inimesed, muuhulgas ka astronaudi Gordon Cooperi ja Star Treki näitleja James Doohani säilmed, kui nende kolmas rakett teel kosmosesse kaotsi läks. Ettevõte süüdistas ebaõnnestumises viga projekti erinevate faaside ajastuses.

SpaceX'i esimene üritus 2006. aastal ebaõnnestus kütuselekke tõttu. Eelmisel aastal jõudis teine rakett Maast umbes 290 kilomeetri kauguseni.

Umbes 20 meetri pikkune Falcon 1 rakett saab energia vedelalt hapnikult ja petrooleumilt ning on esimene odav kosmoserakett, mis maksab vaid 7,9 miljonit dollarit.

Lisaks Falcon 1 töötab SpaceX NASA jaoks välja ka suuremat kosmosesõidukit nimega Falcon 9, mis suudaks lennata rahvusvahelise kosmosejaama vahet pärast vanade süstikute mahakandmist 2010. aastal.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt