Nelja riigi ekspresidendid täna Tallinnas konverentsil

14. november 2008, 11:44

20 aasta möödumist Eesti NSV Ülemnõukogus
vastu võetud suveräänsusdeklaratsioonist tähistaval konverentsil osalevad täna
Tallinnas ka nelja riigi ekspresidendid.

Konverentsiga "Suveräänsuse rahvusvaheline ja rahvuslik mõõde" tähistatakse kahekümne aasta möödumist 16. novembrist 1988, mil tollane ülemnõukogu võttis vastu põhiseaduse muudatused ja seda kinnitava suveräänsusdeklaratsiooni.

Ürituse avavad president Toomas Hendrik Ilves ja välisminister Urmas Paet. Konverentsil käsitlevad suveräänsuse taastamise kogemusi ka Balti riikide ning Poola ja Rumeenia endised presidendid Arnold Rüütel, Guntis Ulmanis, Algirdas Brazauskas, Aleksander Kwasinievski ja Emil Constantinescu.

Iseseisvuse taastanud Eesti valitsusjuhid räägivad suveräänsusest kui avatud turumajanduse eeldusest. Aserbaidžaani diplomaatiaakadeemia professor Paul Goble ja Eesti ülikoolide teadlased analüüsivad suveräänsuse tähendust tänapäeva muutuvas maailmas.

Eesti Rahvusraamatukogu toimuval konverentsil esineb ka Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, kes räägib suveräänsusest Euroopa Liidu kontekstis.

1988. aasta suveks oli Gorbatšovi perestroika jooksnud ummikteele ning edasisi arenguid asusid mõjutama need jõud, kes soovisid tugeva ja murdumatu Nõukogude Liidu taastamist, ütles konverentsi peakorraldaja, Rahvusliku Arengu Fondi juhatuse liige Arno Almann.

"Eesti NSV põhiseaduse parandused ja seda kinnitav suveräänsusdeklaratsioon oli mõeldud kaitseks Nõukogude Liidus tollal võimuhoobasid liigutanud jõudude võimaliku surve eest," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2008, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing