ÄP fototoimetus • 24. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ehitushankeid püütakse võita kõiki trikke kasutades

Ehitusettevõtjad on läinud tugevate allapakkumiste teed, millega loodetakse töö küll kätte saada ning ehitusprotsessi käigus kas kliendilt raha juurde saada või materjalide asendamisega jõuda nulli.

1Partneri teatel näitab konkurentsi teravnemist seegi, et n-ö miljardiklubi ehitajad, kes varem alla 100 miljoni kroonistel pakkumistel ei osalenudki, võtavad praegu tõsiselt ka 10 miljoni kroonised riigihankeid.

Teede ehituse ja remondiga tegeleva Moreeni juhataja Juss Maurer kinnitas, et paljud ehitusfirmad osalevad riigihankel iga hinna eest ning hiljem küsivad raha juurde.

"Need on väga vastikud asjad, eesmärk on riigihange tingimata kätte saada," märkis ta. Tema sõnul kasutatakse erinevaid võtteid, näiteks pärast riigihanke võitmist otsitakse alltöövõtja ning jäädakse talle võlgu. Samuti on poole pealt riigihanget raske katkestada, sest osa raha on kätte saadud ning keeruline on kindlaks teha, kui suure summa eest on töid juba tehtud. Seepärast õnnestubki firmadel tihti raha juurde küsida. "Need on väga alatud võtted," ütles Maurer.

Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor Märt Sults ütles, et kooli renoveerimisel tuleb pidevalt valvata, et ehitusfirma tahtlikult valesid materjale vales kohas ei kasutaks.

"Kõik oleneb järelevalvest," ütles Sults. "Minul on väga lihtne praagiga. Kui ma praagi avastan, siis löön selle puruks ja lasen uue ehitada," rääkis ta.

Tema sõnul ehitatakse kõik koolid ja sotsiaalehitised jääkmaterjalidest. Seal pead sa jälgima, et laevärv ei satuks seinale ja et põrandale satuks see materjal, mis sinna käib, kirjeldas direktor. "Vähemalt keegi peab olema, kes tunneb materjale, sest muidu lähevad asendusmaterjalid kohe käiku. See on väga suur ja tugev äri," rääkis ta.

Tema sõnul tuleb ette, et riigihankel teeb ühe firma mitu tütarfirmat pakkumisi. Hinnad, mida ühe ja sama kooli ehitamiseks või renoveerimiseks pakutakse, erinevad totaalselt, lisas ta.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt