Rahvaliit: riigi kohus on toetada raskustesse sattunud peresid

25. november 2008, 18:20

Rahvaliidu fraktsioon esitas 2008. aasta
riigieelarve kolmandale lugemisele muudatusettepaneku anda KredEx-le laenu
eluasemelaenu intressivabastuseks.

Rahvaliidu fraktsiooni muudatusettepaneku kohaselt laenataks KredEx-le 150 miljonit krooni 10 aastaks. „Tegemist on finantseerimistehinguga, kus riik annab pikkajalise laenu KredEx-le, mis laekub toetuse saajatelt koos intressitasudega tagasi,” ütles Riigikogu Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni esimees Karel Rüütli.

Rahvaliit on seisukohal, et intressitoetuste väljaandmiseks tuleks luua eraldi fond, mida haldab KredEx. „150 miljoni eraldamine ei too kaasa lisakulu, vaid sisaldub tasudes, mida klient toetussumma pealt intressi näol tasub,” märkis Rüütli. Ta lisas, et tagasimakse suurus sõltub ühelt poolt eluasemelaenu suurusest ja teiselt poolt maksepuhkuse pikkusest.

Maksepuhkuse taotlus esitataks kava kohaselt panka. Kui klient kuulub määratletud sihtgruppi, esitab pank taotluse intressi maksepuhkuseks KredEx-le, kes teeb otsuse intressi maksepuhkuse andmise kohta. Maksepuhkuse lõppemisel alustab klient intressimaksete tasumist, toetussumma tagasimaksmine peab algama hiljemalt 5 aastat pärast maksepuhkuse lõppu ning summa tuleb tagasi maksta 5 aasta jooksul, kirjeldas Rahvaliit kavandatavat skeemi.

Rahvaliidu fraktsiooni hinnangul on praeguse majanduslanguse ja koondamislaine tingimustes vajalik riigi tugi, sest paljudel peredel võib tekkida igakuiste tagasimaksetega ajutisi raskusi. „Raskustesse sattunud klient võib küll pangalt taotleda maksepuhkust, kuid enamasti peab ta tasuma iga kuu laenuintressi, mis esimestel aastatel moodustab üle poole igakuisest maksest,” sõnas Rüütli, lisades, et seega on hättasattunud koduomanikul vaja ka ajutist intressipuhkust.

Rahvaliidu fraktsioon teatas, et on kohtunud KredExi juhtidega, kes on esitanud vastava analüüsi ja kinnitanud intressipuhkuse võimaldamise olulisust ning omapoolset valmisolekut.

Arvestuslikult võimaldab 150 miljonit Rahvaliidu hinnangul anda intressipuhkust kuni 10 tuhandele perele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 18:20
Otsi:

Ava täpsem otsing