Saksa riigilt majandusele uus abipakett

06. jaanuar 2009, 09:21

Saksamaa valitsuskoalitsioon on jõudnud
üksmeelele majanduse täiendava abipaketi mahus, kuid vaidlused jätkuvad
detailide ümber, eelkõige maksude üle.

Täiendava abipaketi suurus kaheks aastaks oleks kokku 50 miljardit eurot, mis jaguneb võrdselt 2009. ja 2010. a vahel. Koos mullu novembris heaks kiidetud 12 miljardi euro suuruse abipaketiga, mille teised Euroopa Liidu riigid Saksamaa jaoks liiga tagasihoidlikuks hindasid, moodustaks riigipoolne stiimul aastas ca 1,5% Saksamaa SKPst.

Saksamaale prognoositakse alanud aastal sõjajärgse aja tõsiseimat majanduse langust – SKP võib kahaneda 2%, kui mitte rohkem.

Pakett koosneb laias laastus kahest osast – üheltpoolt avaliku sektori investeerimisprogramm, teisalt tulumaksukärped ja ravikindlustusmaksu kärped. Kantsler Angela Merkeli pressiesindaja Ulrich Wilhelmi sõnul on abipaketi põhirõhk avaliku sektori investeeringutel koolidesse, teedesse, energeetikasse.

Peamine vaidlus Merkeli kristlike demokraatide (CDU) ja koalitsioonipartnerite sotsiaaldemokraatide (SPD) vahel käib tulumaksu üle. SPD on vastu tulumaksu alandamisele kõige suurema tulu saajatelt ning soovitab riigi abipaketti osaliselt rahastada hoopis jõukaima elanikkonna (kes teenivad enam kui 125 000 eurot aastas) kõrgema maksustamisega. Praegu on maksumäär 47,5%, millele SPD tahaks lisada veel 2,5 protsendipunkti.

Kohustuslikke ravikindlustusmakseid on ettepanek kärpida 0,9 protsendipunkti võrra.

Pühapäeval jõudis CDU üksmeelele oma Baierimaa sõsarparteiga (CSU) tõsta maksuvaba miinimum 7664 eurolt aastas 8000 eurole. Samuti kärbitaks astmelise tulumaksu madalaimat määra.

Kuna alanud aastal on Saksmaal valimised, püüavad mõlemad valitsusparteid maksusoodustustega soosida eelkõige oma toetajaskonda.

Saksamaa loodab jätkuvalt täita euro aluseks oleva stabiilsus- ja kasvupaketi reeglid, mille järgi eelarvedefitsiit ei või ületada 3% SKPst. „Kui meil on 2%ne majanduslangus saame kulutada 25 miljardit eurot kahel aastal ja ikka seejuures stabiilsuspakti tingimused täita,“ ütles üks kõrge riigiametnik Briti majanduslehele Financial Times. Ametniku sõnul tahab Saksamaa olla Euroopas eelarvedistsipliini eeskuju. „Kui majanduslangus tuleb järsem, läheb raskeks,“ lisas ta.

Suurpanga Goldman Sachs ökonomist Dirk Schumacher leiab, et ka 50 miljardit eurot kahe aasta peale on Saksamaa suurust ja võimalusi arvestades liiga vähe. Lisaks leiab Schumacher, et majanduse ergutamise kava mõju oleks suurem, kui Saksamaa valitsus lisaks paketti ka maksukärped tarbimise ergutamiseks. See on aga vähe tõenäoline – Briti valitsuse laenuga rahastatud käibemaksu kärpe laitis Saksamaa rahandusminister Peer Steinbrück häälekalt maha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2009, 18:13
Otsi:

Ava täpsem otsing