BÖRS: tugevuseks ruumi ei olnud

Mait Jüriado 12. jaanuar 2009, 23:10

USA aktsiaturud kukkusid neljandat päeva
järjest, pühkides minema ka aasta lõpus tehtud tõusu.

Aasta lõpus tehtud kolme päevane üsna tugev tõus on minema pühitud viimase nelja päeva jooksul ning rohkemgi veel. Täna tõusuks indeksitele ruumi ei antud peaaegu terve päev ning ühtlane müük kulges läbi terve päeva. Viimased 15 turuminutit paistsid siiski silma suurema ostuhuvi poolest. Viimastel kuudel on just päeva viimasel tunnil toimunud suuremad liikumised. Tänast päeva mõjutas kindlasti ka alumiiniumigigandi Alcoa kasumiaruande ootused, mis on alla kruvitud. Ettevõte teatab tulemused peale turu sulgemist. Alles viis päeva tagasi teatati 13%-lisest tööjõukärpest ning tootmismahtude vähenemisest, mis näitab, et tooraineturg saab nõrgeneva tarbimise taustal jätkuvalt peksa. Ka nafta hind kolistas täna pea 8% allapoole.

Dow Jones tööstusindeks kukkus 1,45% 8474 punktini, S P 500 indeks kukkus 2,26%, Nasdaq lõpetas miinuses 2,09% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 langes 2,6%.

Majandusaruannete hooaeg on samuti algamas ning investorid on mures, kas ettevõtted suudavad raskele majandusorukorrale vastu seista. Ootused on selgelt negatiivsed, küsimus on vaid, kas halvenenud kasumiväljavaated ning aruanded osutuvad veelgi halvemaks kui oodatud ning kas turg on ettevaatavalt halvad numbrid juba hindadesse sisse arvestanud või mitte. Järgnevad põnevad nädalad annavad küsimustele vastused.

Täna peale turu sulgumist avaldab oma majandusaruande alumiiniumitootja Alcoa (AA). Deutsche Bank muutis oma aktsiasoovituse hoia pealt müü peale, põhjendades seda Alcoa hiljuti teatatud tootmismahtude vähendamisega. Ootused kasumi osas on alla kruvitud, mida näitab ka tänane aktsia hind. Ettevõtte aktisad olid täna languses 6,94%.

Citigroup (C) ning Morgan Stanley (MS) võivad ühendada oma maakleriüksused. Kuuldused võimalikust ühinemisest tekkisid reede hilisõhtul. Reedel teatati ka Citigroupi Robert Rubini pensionile jäämisest. Citigrouo oli täna languses 17,04% ning Morgan Stanley aktsiad tõusid 1,42%.

Hartford Financial Services Group (HIG) kukkus 18,61%. Prudential Financial Inc. (PRU) langes 12,95%. Mõlemale aktsiale oli tänane langus rängim alates 1. detsembrist.

Palm Inc. (PALM) langes täna 0,84%. Eelmisel nädalal ralliti aga 91%. Citigroupi analüütikud tõstsid oma aktsiasoovitust ning on nüüd müügisoovituse tõstnud neutraalse peale.

Hologic Inc. (HOLX), kes toodab meditsiinitehnikat, ronis täna börsil 13,12%. Ettevõte tõstis oma esimese kvartali prognoose 31 USA sendile aktsia kohta. Analüütikud ootasid aga 28 USA sendist kasumit esimeseks kvartaliks.

Goldman Sachs tõstis Pfizeri (PFE) aktsiasoovituse "osta-lt" "neutraalseks." Põhjus võimalikus Pfizeri restruktureerimisplaanides, mis võib ettevõtte kasumlikkusele positiivselt mõjuda. Pfizeri aktsiad olid täna languses siiski 0,46%.

Advanced Medical Optics (EYE) rallis 142,94%. Abbott Labs (ABT) teatas, et ostab ettevõtte 2,8 miljardi dollari eest – see teeb 22 dollarit aktsia kohta. Abbott Labsi aktsiad sulgusid täna päeva lõpus miinuses 2,17%.

Aladdin Knowledge Systems (ALDN) hüppas 14,17%. Vector Capital ostab ettevõtte 160 miljoni dollari eest – mis teeb aktsia kohta 11,5 dollarit.

Eelmisel nädalal kukkus S P 500 indeks 4,5% peale Alcoa, Inteli ning Wal-Marti negatiivseid uudiseid ning töötuse määr ronis viimase 16 aasta kõrgeimale tasemele. S P 500 indeksi ettevõtetelt oodatakse 2008. aasta viimases kvartalis keskmiselt 20%. See oleks juba kuus kvartalit vähenevaid kasumeid, mis on rekordiline. S P 500 indeks kaupleb 15,9 kordsel kasumlikkusel, mis on madalaim tase alates 1991. aastast, näitab Bloombergi statistika. Indeks on 20. novembri põhjadest kosunud praeguseks 16%.

Nafta kukkus täna jälle raskelt ja maksis päeva lõpus USAs Nymexil 37,74 dollarit barrel ehk -7,57%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2009, 21:06
Otsi:

Ava täpsem otsing