Swedbank ja SEB paluvad ELi: aidake Ida-Euroopat

22. jaanuar 2009, 14:34

Rootsi Swedbank ja SEB on seljad kokku
pannud mitme teise Euroopa pangaga, et juhtida Euroopa Liidu tähelepanu
Ida-Euroopa võimaliku finantskriisi tagajärgedele ning paluda piirkonnale tuge,
kirjutab tänane Financial Times.

Lobigrupi liikmed on suured laenuandjad Kesk- ja Ida-Euroopas. Palve on, et Euroopa Liit vaataks enda piiridest kaugemale, ning annaks likviidsus- ja laenuabi ka sellistele riikidele nagu Serbia ja Ukraina.

Lobigrupi initsiaator, Austria panga Raiffeisen International juht Herbert Stepic, ütles lehele, et kindlasti ei tohiks piirduda vaid Lääne-Euroopa pankade aitamisega. „Paljud meist võitlesid 50 aastat, et vabastada need riigid kommunismist. Nüüd valitseb piirkonnas vabaturumajandus ja me ei saa neid üksi jätta, kui puhuvad nii karmid tuuled,“ ütles Stepic.

Stepici sõnul oleks selliste riikide aitamine nagu Bosnia, Serbia ja Ukraina „suhteliselt“ tagasihoidlik kulu nende abipakettidega võrreldes, mis Lääne-Euroopa pankade päästmiseks on vastu võetud.

Lobigrupp on tema sõnul tegutsenud juba mõnda aega, kuid majandusolukorra kiire halvenemine ärgitas nüüd sellest teada andma.

Euroopa Liit ja IMF on juba abistanud ELi uusliikmeid Ida-Euroopast – Lätit, Ungarit, Poolat. Lobigrupp tahab, et EL ja Euroopa Keskpank teataksid valmisolekust toetada vajadusel ka teisi Ida-ja Kesk-Euroiopa riike, mis ELi liikmed ei ole.

Lobigrupis on 10 panka: Rootsi Swedbank ja SEB, Austria Raiffeisen ja Erste Bank, Prantsusmaa Société Générale, Belgia KBC, Saksa Bayern Landesbank, Itaalia Intesa Sanpaolo ja Unicredit ning Kreeka EFG Eurobank.

Ajalehe Financial Times artiklile saadetud kommentaaris teatas Swedbank, et panka kutsuti alles äsja selle pankade grupiga liituma, ent pank pole veel otsustanud, kas see oleks vajalik. Pangasisesed arutelud sel teemal alles käivad.

"Praeguses ülikiirelt muutunud majanduskeskkonnas on vaja teha ettevalmistusi selleks, et majanduslanguse võimalikke halbu tagajärgi tulevikus minimeerida, sellest ka rahvusvaheliste pankade soov selline initsiatiiv üles võtta. Tegemist on aktsiooniga, mis on ennekõike suunatud riikidele, kes hetkel veel ELi liikmed ei ole, pidades silmas näiteks Ukrainat ja Serbiat," vahendas Swedbanki pressiesindaja.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing