Ettevõtete kasumid kukkusid rängalt

Mait Jüriado 09. veebruar 2009, 19:09

USA suurettevõtete kasumid kukkusid
möödunud aastal keskmiselt 32%, mis on viimase 20 aasta rängim kukkumine.
Eelnevate aastate steroididesadu teeb kiire taastumise ebatõenäoliseks.

Viimase kahe nädalaga on avaldanud enamik Standard Poor's 500 aktsiaindeksi ettevõtet oma neljanda kvartali kasumiaruande, lõpetades raske aasta, mis sõi enamike ettevõtete kasumitesse suure augu.

2008. aastal teenisid S P 500 indeksi (indeksis on peaaegu kõik USA suurettevõtted) ettevõtted kokku 56 dollarit aktsia kohta, mis on madalaim alates 2003. aastast ning suurim kukkumine alates 1988. aastast, mil taolist statistikat koguma asuti, kirjutas WSJ. Aktsiaturud kukkusid möödunud aastal keskmiselt 38%.

2007. aastal teenisid ettevõtted kamba peale 82 dollarit aktsia kohta ning 2006. aastal rekordilised 87,78 dollarit aktsia kohta. Viimastel aastatel on aga ettevõtete kasumite steroidideks olnud finantsettevõtted. Viimasel kümnel aastal on kõikidest ettevõtete kasumitest finantsettevõtete kasumid moodustanud tervelt 30%. Ükski teine majandusharu ei ole küündinud üle 15,5%, mis tähendab, et finantssektor on nautinud viimasel kümnel aastal erakordset tähelendu.

Sellel aastal ootavad investorid, et kõige suurema tulu lõikab tervishoiusektor, mis haukab kasumitest umbes 17%. Finantsettevõtete kasumite osaks oodatakse aga sellel aastal vaid 12%, mis võib ka veel olla liialt optimistlik prognoos.

Kuigi mõned analüütikud on välja hõiganud, et sellel aastal teenivad S P ettevõtted kokku 69 dollarit aktsia kohta, arvavad paljud, et tegu on liialt optimistlike prognoosidega. Analüütikute senine prognooside täpsus on olnud aga kõike muud kui muljetavaldav. Veel 2008. aasta alguses oodati S P ettevõtete kogukasumiks keskmiselt 101,09 dollarit aktsia kohta, ehk tegelik ettevõtete kogukasum tuli analüütikute keskmistest prognoosidest pea 45% väiksem.

Probleem on aga finantssektoris. 2008. aastal kaotasid finantsettevõtted keskmiselt 8,35 dollarit aktsia kohta, mis tegi sektori S P 500 indeksi kümnest sektorist ainukese kukkuja. Finantssektori viimaste aastate tähelend näitab aga seda, kui ekstreemseks olid asjad läinud, millele on nüüd punkti pannud väga raske maandumine. On üsna naiivne loota, et kasumid taastuvad samas mahus õige pea. Selle eest hoolitsevad juba investorite hirmud ning skeptikud, sest samasse mulli järjest ei ole ajaloos jooksnud raha veel ükski teine kord.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 12:36
Otsi:

Ava täpsem otsing