Ettevõtja: koolitustoetuse latt praegu liiga kõrgel

20. aprill 2009, 16:07

Koolitustoetuse piirmäär väga väikestele
ettevõtetele on praegu liiga kõrge, tõdes sillaehitusega tegeleva ja läinud
suvel Leedus Baltimaade suurima jahisadamaehituse hanke võitnud TOP Marine OÜ
omanik Andry Prodel.

„See kindlasti reaalne ei ole. Peab olema mingi eriline koolitus, mida tervele ettevõttele vaja oleks,“ rääkis Prodel, kuidas saaks keskeltläbi kaheksa töötajaga ettevõte koolitusele 70 000 või 80 000 krooni kulutada.

„Meil on oma koolitusplaan, mida ettevõtte töötajatel vaja läheb. Näiteks keeleõpe või mõni väiksem asi, mis ei maksa kunagi nii palju,“ rääkis ta ning lisas, et üks koolitus töötaja kohta jääb umbes 3000-4000 krooni kanti.

TOP Marine EASist senini koolitustoetust taotleda pole proovinud, kuid ükski koolitus siiani raha pärast tegemata ka jäänud pole, kinnitas Prodel. „Kui tõesti vaadata, et koolitus läheb nii kalliks, et paar-kolmkümmend tuhat krooni kulub, siis taotleks küll,“ vastas omanik küsimusele, kas madalama määra kehtestamise järel oleks plaanis EASi kaudu koolitustoetust taotleda.

Prodeli sõnul on koolitusraha ettevõttes sel aastal oluliselt kokku tõmmatud. Üks töötaja käib kolmeaastasel tasemekoolitusel, lisaks plaanitakse töötajatele sel aastal mõnda ohutustehnika koolitust, kärulubade või sukeldumiskoolitust.

Ettevõtte juht kiitis EASi toetusmeetmeid ning ütles, et on kasutanud ise messi- ja eksporditoetust ning praegu soovitakse taotleda tootmisinvesteeringute toetamist.

Mida riik võiks mikroettevõtja jaoks veel teha? Prodeli sõnul võiks Kredexi kaudu laenukäendamise toimima saada. „See oleks päris tähtis, et saaks panka minnes suurema või kindlama tagatise ja saaks pangast üldse laenu,“ lisas ta.

Helerin Lilled OÜ omanik, Haapsalus väikest lillepoodi pidav Aap Uspenski ütles, et pole koolitustoetuse taotlemise võimalusest kuulnudki, kuid 35 000kroonine alammäär oleks tema ettevõtte jaoks kindlasti liiga suur. „Samas 10 000 kuni 15 000 krooni oleks juba jõukohane ja paneks mõtlema,“ lisas ta.

Ta kinnitas, et siiani on koolituskulude tasumisega ise hakkama saadud, kuid summad on ka tunduvalt väiksemad olnud. „Õnneks on lillede maaletoojad palju koolitusi teinud oma kuludega,“ selgitas ta.

Majandusministeerium tahab koolituse toetuse määra alandada ja luua spetsiaalsed koolitusosakud mikroettevõtetele, kes seni EASis väga nõutud koolitustoetust ei saanud taotleda, kuna koolituse saamiseks tuli investeerida vähemalt 70 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2009, 11:07
Otsi:

Ava täpsem otsing