Koolitustoetus tuleb mikrofirmale käeulatusse

20. aprill 2009, 11:18

Majandusministeerium tahab koolituse
toetuse määra alandada ja luua spetsiaalsed koolitusosakud mikroettevõtetele,
kes seni EASis väga nõutud koolitustoetust ei saanud taotleda, kuna koolituse
saamiseks tuli investeerida vähemalt 70 000 krooni.

"Alates 2008. aastast on toetuse alampiir 35 000 krooni, mis tähendab, et ettevõte saab tulla taotlema siis, kui plaanib investeerida koolitustegevusteks vähemalt 70 000 krooni," selgitas EASi juhatuse esimees Ülari Alamets, kelle sõnul pidi kõrge alampiir panema ettevõtjaid mõtlema koolitustegevuse pikemaajalisele planeerimisele.

„Meie kogemus kinnitab, et ettevõtted teevad üha rohkem aastaseid koolitusplaane kogu ettevõtte personali arendamiseks,“ ütles Alamets.

„Süsteem käiks nii, et ettevõtja valib välja koolituse ja koolitaja, võtab hinnapakkumise, läheb EASi, täidab taotluse, mille siis EAS kas heaks kiidab või tagasi lükkab. Kui EASilt tuleb positiivne otsus, käib ettevõtja koolitusel ära, saab koolitusfirmalt arve, edastab selle EASile ja EAS maksab summa ära,“ selgitas Äripäevale majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Praegu käib süsteem risti vastupidi ehk ettevõtjal peab endal olema raha, et koolituse eest tasuda ning pärast saab raha EASist tagasi taotleda.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valmib plaan, mille mitmete tööhõivet ja tööturgu elavdavate meetmete kõrval tahtetakse luua mikroettevõtetele (0-9 töötajaga) ja FIEdele koolitusosakud. Ministeeriumi kinnitusel eeldab mikroettevõtetele koolitusosaku rakendamine määruse „Teadmiste ja oskuste arendamise tingimused ja kord" muutmist.

„Koolitusosaku programm on väljatöötamise staadiumis ning detailid on veel lahtised. Koolitusosak on suunatud mikro- ja väikeettevõtetele. Osaku suurus tuleb suurusjärgus 10 000-15 000 krooni ning osakut saab küsida 1-2 korda aastas,“ selgitas Alamets ning lisas, et taotlemine ja otsustamine on lihtne. Alametsa sõnul on kavas koolitusosakud rakendada selle aasta suve alguses.

2008. aastal andis EAS Alametsa sõnul välja 22 miljoni krooni toetusi koolituseks ja nõustamiseks. „Sellest summast 8,8 miljonit krooni läks mikro- ja väikeettevõtetele. Samas on mikro- ja väikeettevõtjaid Eestis nagu ka igal pool mujal maailmas ettevõtete koguarvust ligi 98%,“ rääkis Alamets.

Möödunud aastal rahastas EAS 244 esitatud taotlusest 207. 2009. aasta esimese kolme ja poole kuuga on ettevõtjad EASile esitanud juba üle 170, rääkis Alamets toetuste statistikast.

Alamets loodab, et kavandatud muudatused ja uuendused annavad täiendava positiivse impulsi väikestele ja mikroettevõtetele praeguses keerulises majandusolukorras.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2009, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing