Euroopa kaitseb konkurentsireegleid karmilt

Katri Paas 18. mai 2009, 00:00

Euroopa Komisjon teatas 13. mail otsusest trahvida arvutiprotsessorite tootjat Intel 1,06 miljardi euro (ligi 16,6 miljardi krooni) suuruse trahviga turgu valitseva seisundi kuritarvitamise eest. Summa moodustab 4,15 protsenti Inteli 2008. aasta ülemaailmsest käibest.

Intelile määratud trahv on järjekordne märk sellest, et Euroopa Komisjon suhtub Euroopa Liidu konkurentsireeglite rikkumisse väga tõsiselt.

Komisjon leidis, et Intel on tegutsenud eesmärgiga takistada konkureerivate protsessorite tootjate (eelkõige AMD) turuletulekut.

Esiteks tegi Intel arvutitootjatele allahindlusi tingimusel, et nad kasutaksid arvutites peamiselt vaid Inteli protsessoreid.

Näiteks pakkus AMD ühele arvutitootjale tasuta miljon protsessorit. Kui tootja oleks pakkumise vastu võtnud, oleks ta kaotanud Inteli allahindluse. Kuna Intelilt ostetavatele ülejäänud miljonitele protsessoritele saadav allahindlus oli suurem kui AMD poolt tasuta pakutud miljoni protsessori väärtus, lükkas arvutitootja AMD pakkumise suuremas osas tagasi.

Teiseks maksis Intel arvutitootjatele tasu ka selle eest, et nad ei tooks turule tooteid, mis kasutavad konkurentide protsessorit, või lükkaksid selliste toodete turuletoomise edasi. Samuti maksis Intel boonuseid ühele olulisemale arvutite edasimüüjale (MediaMarkt), et see müüks oma poodides üksnes Inteli protsessorit kasutavaid arvuteid.

Komisjon nentis, et Intel oli kehtestanud boonuste saamiseks tingimused, mis muutsid teiste protsessorite tootjate turuletuleku sisuliselt võimatuks. See omakorda vähendas tarbijate valikuvõimalusi.

Sarnastest kaalutlustest lähtub Euroopa Komisjon ka muude majandusvaldkondade puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing