Ansip: tuleb minna edasi

21. mai 2009, 10:31

Kui praeguse valitsusliiduga on
suudetud leida ühisosa eelarvepositsiooni parandamise osas vaid 3,4 miljardi
krooni ulatuses, siis 2,6 miljardi krooni osas on ühisosa leidmata, me ei saa
siin pidama jääde, märkis peaminister Andrus Ansip täna riigikogu ees.

Peaminister ütles oma poliitilises avalduses, et kriisis pole kindlasti mõistlik heita üle parda Eestit hästi teeninud poliitikat, pigem peab sellega tingimata jätkama. Samuti märkis peaminister, et Eesti huvides on jätkata konservatiivse eelarvepoliitikaga, tänu millele oleme suutnud luua paljude riikidega võrreldes oluliselt parema positsiooni selleks, et tulla toime ülemaailmse majanduskriisiga.

„Tänu konservatiivsele eelarvepoliitikale oleme kogunud reserve, maksnud tagasi riigi laene, hoidnud riigi võlakoormuse tulevaste põlvede jaoks madalal ja säilitanud majanduskasvu toetava madala maksukoormuse,“ ütles peaminister parlamendi ees kõneldes. Valitsusjuht tuletas meelde, et erinevalt paljudest riikidest ei ole me pidanud kasutama maksumaksja raha selleks, et päästa oma pankasid. Eesti riigireitingud on tänu konservatiivsele eelarvepoliitikale täna tugevamad kui paljudel Euroopa Liidu riikidel.

Ansipi sõnul tähendavad kõrgemad riigireitingud odavamat laenuressurssi eluaseme laenu võtjatele ja meie ettevõtjatele. Konservatiivne eelarvepoliitika on andnud ja annab meie kodanikele seeläbi miljardite kroonide ulatuses otsest rahalist kasu.

„Meie käsutuses olevale informatsioonile tuginedes peame parandama valitsussektori eelarvepositsiooni 6 miljardi krooni võrra, et mahtuda kolme protsendilise eelarvedefitsiidi raamidesse,“ ütles peaminister ning lisas, et praeguse valitsusliiduga on valitsus suutnud leida ühisosa eelarvepositsiooni parandamise osas vaid 3,4 miljardi krooni ulatuses, 2,6 miljardi krooni osas on ühisosa leidmata.

„Me ei saa siin pidama jääda. Tuleb minna edasi, et hoida eelarvedefitsiit väiksemana kui kolm protsenti sisemajanduse koguproduktist. Me peame seda tegema riigi rahanduse usaldusväärsuse nimel, millest sõltub Eesti kodanike kodulaenude intress ja ettevõtjatele hädavajaliku kapitali odavus ja kättesaadavus. Euro on boonus, mille saame, kui suudame hoida Eesti rahanduse usaldusväärsena,“ ütles Ansip.

Lõpetuseks ütles peaminister, et mitte kellelgi pole mitte kunagi õigus seada erakondlikke eelistusi riigi huvidest ettepoole. „Mitte keegi ei tohiks kasutada valitsuses olemist tribüünina valimiskampaania tegemiseks. Praegu ei tohi mõelda, mitu häält üks või teine erakond saab eelseisvatel või järgmistel valimistel. Täna tuleb mõelda, mis saab Eesti riigist homme ja aastate pärast. Ma olen kindel, et tulevased põlved oskavad hinnata neid raskeid otsuseid, mida ma täna teeme,“ ütles Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing