Suurmüüjate võim väheneb

25. august 2009, 08:09

Euroopa Komisjon avaldas hiljuti
ettepanekud edasimüügilepingutele kehtivate konkurentsireeglite muutmiseks.
Sellega seoses võib 2010. aastal oodata muudatusi edasimüügilepingute reegleis
ka Eestis.

Edasimüügilepingud (nt kokkulepped tootja ja edasimüüja vahel) sisaldavad sageli konkurentsipiiranguid. Ainuõiguslike edasimüügilepingute ja mittekonkureerimise lepete sõlmimine on mõnele ettevõttele lubatud, teisele mitte. Tuleb tunda reegleid - ka edasimüügileppeid puudutavate konkurentsinormide rikkumine võib kaasa tuua kriminaalkaristuse firmale ja selle juhile.

Kokkulepe, mille järgi edasimüüja kohustub ostma kõik või enamiku edasimüüdavatest toodetest ainult ühelt kindlalt tarnijalt, on mittekonkureerimise lepe. See on praegu lubatud vaid juhul, kui tarnija turuosa ei ületa 30% ja leppe kestus ei ületa viit aastat.

Kui edasimüügilepingus lepitakse kokku konkreetne piiratud territoorium (nt Eesti), kus edasimüüja võib tegutseda ja millest väljaspool (nt Lätis) ta kliente värvata ega tooteid müüa ei tohi, on tegu ainuõigusliku edasimüügilepinguga. See on praegu lubatud, kui tarnija turuosa ei ületa 30% ja kui edasimüüjal ei keelata teenindada neid väliskliente, kes on ise selle edasimüüja leidnud, st passiivset müüki ei tohi piirata mingil juhul.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku, millega kitsendatakse veelgi konkurentsipiiranguid sisaldavate edasimüügilepingute sõlmimist. Selline muudatus on tingitud eelkõige suurturustajate (jaemüügiketid) turuvõimu kasvust. Eestis võib see muudatus mõjutada eelkõige spetsialiseerunud valdkondades (nt tehnoloogia) tegutsevaid edasimüüjaid.

Samuti tehakse uute suuniste kohaselt internetikaubanduse puhul täpsemalt vahet aktiivse turustuse tulemusena toimunud müügil ja passiivsel müügil. Käsitletakse ka internetikaubandusele kehtestatud tingimusi, nt võib tarnija nõuda, et edasimüüjal peab olema tavakauplus, enne kui ta hakkab kauplema internetis.

Ka passiivse müügi piirangud võivad mõnel juhul olla lubatavad - kui turustaja teeb uuel turul tegevuse alustamiseks olulisi investeeringuid, on seal lubatud keelata passiivne müük teiste turustajate poolt kahel esimesel aastal.

Praegu on Euroopa Komisjon algatanud konkurentsireeglite muutmise. Kuna Eesti reeglid on ELi omadega väga sarnased ja nende kehtivus lõpeb mais, on selge, et samalaadsed muudatused viiakse sisse ka Eesti konkurentsiõigusesse. Praegu saab muudatuste täpsemas sisus kaasa rääkida, sest Euroopa Komisjon on kutsunud ettepanekuid tegema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2009, 08:25
Otsi:

Ava täpsem otsing