Rahamänguga finantsgeeniuseks

Kristo Kiviorg 21. september 2009, 00:00

Cashflow ehk rahamäng tundub esmapilgul monopoli sarnane - mängulaud, nupud, täring ja raha. Aga lisaks ka bilansileht, millel tegelik võitlus ja raamatupidamislike oskuste õppimine aset leiab. Bilansileht on otsekui mängus tehtud otsuste peegel, kust võid enda iseloomu üles leida. Oravrattast pääseb välja see, kelle passiivne sissetulek ületab igakuiseid kulutusi.

Cashflow pakub võimalusi elus vajalike oskuste lihvimiseks - on võimalus investeerida, soetada kinnisvara, kui peaksid tehingute väljale sattuma ja vastava tehingukaardi kaardipakist tõmbama, samuti saada koondatud, mis mängus tähendab kahe viskevooru vahele jätmist. Võimalik on sattuda turule, kus olemasolevaid ärisid või osalusi realiseerida, aga end võib ka leida ka kohustuste väljalt, mis sõltuvalt kaardipakist tõmmatud kaardile võib tähendada sõitu puhkusereisile, ülikallist paadiostu vms. Kui viimaseks piisavalt palju vaba raha pole, tuleb pangast 10protsendilise intressimääraga laenu võtta. Mäng toimub stabiilses majanduskeskkonnas, kus juba omandatud varade pärast ei pea muretsema, et need mingil põhjusel kaduda võiksid.

Mängu alguses tuleb igaühel tõmmata kaardipakist endale identiteet - kes sa ametilt oled, milline on perekondlik seis, kui suured on sinu igakuised kohustused ja millistest allikatest saad sa oma sissetulekud.

Nii tõmban mängu algul minagi kaardipakist kaardi, saades teada, et kehastan mängus õpetajat. Rõõmu ametist saan tunda vaid viivu, hetkeni, mil pilk peatub õpetaja bilansilehel. Tulude poolelt leian ainult igakuise sissetuleku palgatöö 3900 dollari näol, muid passiivseid tuluallikaid pole.

Kulude poole peal seisab eluasemelaen, autoliising, tarbimislean, krediitkaardimaksed, õppelaen jne. Kuus suudan kõrvale panna 400 dollarit. Sisuliselt tähendab see, et kui peaksin töö kaotama, lahutab mind isiklikust pankrotist vaid poolteist kuud. Üldjuhul satutakse võlaorjusesse siis, kui tarbijakindlus on kõrge, vahetult enne buumi ja selle ajal - suurem maja, teine auto perekonda, ühe asemel kaks soojamaareisi jne.

Vaatamata suhtelisele õnnele, mida mängu jooksul kogen, õnnestub mul tunni ja kümne minutiga, mis on mängu ajaliseks pikkuseks, genereerida kuus passiivse lisasissetulekuna 600 dollarit ning rahapuhver, mis jääb investeerimist ootama.

Ühestki kohustusest vabaneda ei õnnestu. Ehk õnnestub järgmisel korral paremini.

Kasvata oma igakuine passiivne tulu suuremaks kui kulu, räägib Rich Dad Company asutaja Robert Kiyosaki. Olles lugenud mitmeid tema raamatuid, otsustasin proovida kasvatada oma passiivset tulu esialgu mängu kaudu.

Minu esimene kokkupuude Cashflow klubiga oli möödunud suvel, kui tegevus hakkas Eestis populaarsust koguma. Tänaseks olen asutanud kaks klubi, üks neist on JCI Cashflow klubi ja teine tegutseb Mainori Kõrgkoolis. Tudengite sõnul aitab mäng kinnistada majandusaluste teadmiste omandamist.

Eelmise aasta suve lõpus, kui olid selged märgid algavast finantskriisist, võtsin Robert Kiyosaki raamatu "Rikas isa, vaene isa" uuesti kätte, et saada ideid, kuidas muutuvas keskkonnas toime tulla. Samal ajal leidsin internetist, et Tallinnas käib koos ametlik Cashlow klubi. Läksin kohale ja sain pärast esimest mängu aru, et pean elus midagi totaalselt muutma, kui ma ei soovi elu lõpuni "oravrattas" joosta.

Kaks kuud hiljem sõitsin USAsse, et õppida, kuidas aidata ennast ja teisi, et saavutada finantsvabadus ning kuidas luua varasid, mis toovad passiivset tulu. Suurim väljakutse inimestele on valmisolek tegutseda, astuda esimene samm.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing